Gå til innhold

Åpning av gaver


Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Syns de bør åpnes der og da hvertfall, så gjestene ser hva vi har fått. Tror kanskje forloverne kan gjøre det mens vi er hos fotografen, vet ikke enda. Men jeg syns alltid det er koselig å se hva som blir gitt når jeg selv er gjest i bryllup. Viktig å skrive ned hva som er fra hvem da!

Det er noen venninner av meg som skal åpne gavene for oss. De skal dra rett til festlokalet når vielsen er ferdig og åpne gaver, merke gaver og kort, og skrive ned i en bok.

 

De skal sette gavene fint om på gavebordet. Har spurt noen venninner som ikke har barn om de kan gjøre dette, i tilfelle de som har, må ordne med unger i mellomtida. Har tre venninner som skal begynne med en gang, og to til som kommer ca en time før mottakelsen. Blir nesten 100 gjester, så blir sikkert en del gaver å holde styr på..

Hehe, mange av gjestene drar direkte til festlokalet. Andre sover over der, og har sikkert derfor gavene der. Dessuten regner jeg nok med vi kommer til å få noen gaver på forhånd - av folk som ikke skal i bryllupet - og de plasserer vi der kvelden før.

Men hvordan har dere tenkt til å få gavene hjem?!

Vi hørte med stedet vi skal ha festen om de kan bli der til dagen etter, og det kan de, men da må man tegne en tilleggsforsikring..

Det aller beste hadde jo vært å få fraktet de hjem til oss på kvelden, men hvem skal da gjøre det?? -De aller fleste tar seg et glass eller tre og alle de nærmeste er jo der. Man kan jo selvfølgelig spørre noen litt mer perifere, men hvem gidder å hente et lass med bryllupsgaver sånn utpå kvelden en lørdag i mai ;)

Hmm....

Annonse

Min svigerinne og mitt søskenbarn skal åpne gaver mens vi er hos fotografen..

Så skal de også pakke ned.. Mulig vi får forloverne våre til å stoppe innom huset vårt (det er på veien fra lokalet og hjem til dem) og sette igjen gavene der..

vi fikk noen venninner av mamma til å åpne og lage istand gavebordet under middagen, det tok dem en eeeevighet!!!!!!! men de fikk ihvertfall roen på seg, og alle gjstene kunne se på et flott gavebord når festen begynte.

Husk det er viktig at alt blir registrert ordentlig, og at ikke folk b lander seg oppi underveis. da kan det lett bli tull når dere skal sende ut takkekort

Annonse

Greit å sette en klistrelapp med tallet på kortet også :-) (En vet jo hvem gavene er fra, siden det står i boka, men fort gjort å sette en lapp på kortet også - sånn i tilfelle....) Bare et tips :-) Jeg har pakket opp gaver i flere bryllup selv.

Jeg hadde ansvaret for gaveåpning i min søsters bryllup i fjor, og har følgende erfaringer:

- Det bør være tre stk som åpner gavene, med faste arbeidsoppgaver: 1 som pakker opp, 1 som ordner nummerlapper, 1 som skriver i boka.

- Man sørger for å pakke opp bare én gave om gangen, ellers går det lett i surr med hvilke kort som tilhører hvilken gave osv.

- Det er en fordel om det er en gaveoppakker fra hver side (brud/brudg); da ikke alle underskrifter er like lette å tolke, og det er lettere hvis man kjenner navn til familie og venner

- Hver del av gaven bør merkes, hvert enkelt glass osv (ikke hver i en stabel med tallerkner); litt avhengig av hvor mye plass man har. Kortene merkes med samme nummer, og hver enkelt eske likeså (da er det nemlig mye lettere å pakke ned igjen!)

- Ta gavene ut av eskene, minst 1 av hver gave pakkes ut (hvis f.eks. glass)

- Beskriv hver gave nøye i boka, i tilfelle noe går i surr i nedpakking e.l. - Skriv på annenhver side, man har mer enn god nok plass!

- Samle alle kontanter/sjekker i egen konvolutt, skrive på nummer + beløp på kort

- Skriv inn og merk alle kort/telegrammer i bok, gjerne til sist (etter gavene)

- Eskene til hver gave settes om mulig under bordet på omtrent samme sted som gaven står oppå bordet. Da er det lettere å finne igjen eskene ved nedpakking (krever bord med lang kappe/duk)

- Tøm hver pose nøye for å sjekke for ekstra kort etc. Det kan lett bli liggende igjen noe i bunnen av posen

- De som pakker opp, pakker også ned. De finner lettere igjen esker osv.

- Ta med endel tomme pappesker (banankasser) som skal brukes til å stable gavene når de pakkes ned

- Ved nedpakking tapes kortet på pakken den tilhører

- Ingen har adgang til gaveområdet når oppakking pågår. Forstyrrelser fra gjester gjør både at det tar mye lenger tid, og at det er lettere å gå i surr slik at det blir feil merking, feil i bok osv. Det er mer enn nok tid til å se på gavene senere på kvelden! De som kommer med gaver, setter dem på et bord utenfor døra til pakkerommet e.l., slik at oppakkerne kan hente dem der.

- Huskeliste: Tape, saks, kulepenner, bok til å skrive i, hullmaskin, klistrelapper, søplesekker til papir

- Sjekk på forhånd med lokalet når man må ha fjernet gavene dagen etter. Avtal med noen på forhånd at de henter gavene, og når dette skal gjøres (må ha egnet bil).

- Hvis dere skal på bryllupsreise umiddelbart etter bryllupet, avtal at dere kan ha gavene stående et annet sted til dere kommer tilbake (f.eks. hos foreldre), det er dessverre noen som spekulerer i å stjele fra hus mens brudeparet er på bryllupsreise...

 

Dette ble en lang liste, men håper den kan være til nytte.

Vi hadde en gaveliste som vi laget på dataen, der skrev vi inn navnene på alle gjestene, med de nærmeste øverst på listen. Vi hadde delt den inn i 4 kolonner, gjestenes navn, gave/kort, beløp(denne hadde vi dersom det var gitt pengegave, da skrev de penger i kolonnen for gave og summen her) og gitt sammen med ( dersom flere ga gave sammen). De som åpnet gavene hos oss sa at dette lettet jobben veldig for dem.

Takk ja, den er lagret :) Kommer helt sikkert til nytte... :) Tenkte å sende den til gaveoppakkerne våre, men da tror jeg kanskje de får panikk - hehe :) Vi kommer til å pakkke sammen gavene selv, sammen med brudgommens forlover og dama hans, så kjempelurt å merke esker også!!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...