Gå til innhold

Operasjonssykepleier og røntgen


påskegaven :)

Anbefalte innlegg

Hei. Noen andre operasjonssykepleiere der ute, som er gravide? Hva gjør dere iforhold til vaktarbeid. Sjefen min mener at jeg kan jobbe inne på operasjonssalen når det brukes røntgen, hvis jeg bare bruker røntgenfrakk. Selv liker jeg ikke tanken, hva hvis jeg skader barnet. Hva hvis røntgenfrakken ikke er bra nok? På natt og i helgene er vi bare et team, så da er det ingen mulighet for å unngå stua når det pågår gjennomlysning. Må jeg eventuelt endre turnusen min og dermed miste alle tilleggene? Det har jeg jo egentlig ikke råd til. Hva gjør jeg?

Fortsetter under...

Hei. Jeg er sykepleier, så har ikke samme probmelstillingen som du har, men jeg jobbet ved nyfødt intensiv avd sist graviditet, der ble det tatt røntgen og da forlot jeg rommet. Jeg ville tatt det opp med jordmor eller fastlegen. Du har krav på å få tilrettelagt arbeidet ditt. Nå jobber jeg i psykiatrien og en kollega av meg gikk natt og fikk tilrettelagt til dag/kveld. Hun hadde samme lønn som før tilretteleggingen, det skal du ikke tape noe på.

 

Hvis arbeidsplassen ikke kan eller vil tilrettelegge for deg så har du krav på svangerskapspenger, hør med jordmor/nav om dette:) Mulig det står noe om det på www.nav.no

 

Jeg vet at hvis jeg var i din situasjon ville jeg unngått røntgenstråling for alt i verden;)

Lykke til:)

  • 2 uker senere...

Jeg er ortoped og har det samme dilemmaet som deg. Legeforeningen har ingen klare regler for hva som er "lov" derfor følger vi sykepleierforbundet sine regler. De har svært strenge når det gjelder gjennomlysning/rtg og når det gjelder sementen som man har ved protesekirurgi. Som gravid SKAL en få tilrettelagt på jobben og det betyr den samme lønnen men ingen vakter og ingen rtg eller sement. Jeg er helt sikker på at sykepleierforbundet hjelper deg, de hjelper iallefall oss kvinnelige leger (for vi får ingen hjelp fra legeforeningen).

 

Lykke til

Jeg er operasjonssykepleier. Da jeg var gravid var jeg ikke inne på operasjonsstuen når det ble brukt gjennomlysning. Vi er to team på vaktene,så det ordnet seg med å bytte om på teamene ved behov.

 

Ikke utsett deg for stråling når du er gravid! Syns du bør slippe vaktene uten å miste tillegget. Håper du får ordnet opp i dette!

Du har krav på tilrettelegging i jobben UTEN å miste tilleggene dine... Snakk med arbeidsgiver, og dersom de lager problemer ta kontakt med NAV.. Jeg jobber i hj.spl som sykepleier og klarte ikke gå ut til brukere pga bekkenløsning, ble omplassert til jobb inne på kontor samtidig som jeg fikk alle mine kvelds/helge tillegg....

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...