Anonym bruker Skrevet 3. april 2008 #1 Skrevet 3. april 2008 Ultralyd skadelig for fosteret? Amerikanske forskere har i en ny undersøkelse funnet ut at ultralyd kan ha innvirkning på utviklingen av hjernen til mus, og utelukker ikke at det samme kan skje med menneskefostre. Av Hilde Nilsen. Publisert 8. aug. 2006 Nå mener amerikanske forskere at man bør utvise forsiktighet, etter at det viste seg at ultralyd bidro til forstyrrelser i utviklingen av hjernen til ufødte mus. Ultralydbølgene trenger gjennom magen og viser oss den lille spiren som svømmer rundt inne i magen. Den faste ultralydundersøkelsen i uke 16-18 i svangerskapet er for mange kommende foreldre et stort høydepunkt, og flere og flere betaler for private ultralydtimer av egen lomme. Derfor kommer nok nyheten om at ultralyd har hatt innvirkning på utviklingen av hjernene til ufødte mus til å overraske mange. Forskerne mener at ultralydbølgene kan skade utviklingen av hjernen må samme måte som alkohol, narkotika og enkelte typer virus kan. Påvirkningen var riktignok svært liten, og varierte en god del fra mus til mus, men resultatene er allikevel såpass oppsiktsvekkende at forskerne selvsagt gjerne vil finne ut om det samme kan gjelde for mennesker. Vanskelig forskning Grunnen til at forskerne mener at resultatene også kan gjelde for menneskefostre er fordi nevronene i hjernene til mus og mennesker er omtrent like store og absorberer dermed antageligvis sammenlignbare mengder energi fra ultralyden. Når vi i tillegg vet at det hos menneskene er mange flere celler på vandring, og hver av dem har en mye lengre vei å gå, så mener forskerne at sannsynligheten for at noe går galt faktisk er større for menneskefostre. Forskningen videre blir vanskelig, fordi de fleste menneskebarn opplever en såpass liten eksponering for ultralydstråler at det vanskelig kan sees en sammenheng totalt sett. - Det er essensielt å undersøke mulige effekter av ultralyd på hjerneutviklinga hos ikke-menneskelige primater, hvor varigheten av forsterutvikinga og lengden og kompleksiteten på vandringsrutene er mer like det vi ser hos mennesket, avslutter forskerne. Kilde: forskning.no
Anonym bruker Skrevet 3. april 2008 #2 Skrevet 3. april 2008 ja, det var jo "koselig" lesning, når jeg vet at mitt svangerskap må følges nøye opp med ultralyd... Ble ikke akkurat mindre nervøs nå. Kanskje ment for alle som tar "unødvendig" ultralyd. Men for de som må av medisinske grunner blir det litt unødvendig informasjon.
Anonym bruker Skrevet 4. april 2008 #3 Skrevet 4. april 2008 Tusen takk for god informasjon, HI! Jeg har også hørt dette og en venninne av meg er jordmor og hun er selv ganske overbevist om at dette ikke er bra i lengden. Og til deg anonym som må ha ultralyd pga ting og tang: hvordan kan HI vite om hver enkelt og skal alle måtte ta hensyn til det? Du trenger ikke lese om du syns det er mye unødvendig informasjon for din del. Når alt kommer til alt, så er dette god informasjon for alle syns jeg og jeg syns det er noe vi alle må begynne å tenke på. Det dukker opp tilbud om ultralyder både på den ene og andre klinikken. De har skapt et behov som ikke var der fra før synes jeg. Føler jeg leser om ultralydklinikker båder her og der på alle forum her inne og må si meg litt lei på det. Men, folk får gjøre som de vil. Vi er alle forskjellige, men litt ny og saklig informasjon har ingen vondt av.
Anonym bruker Skrevet 4. april 2008 #4 Skrevet 4. april 2008 Nåja.. disse amerikanske forskerne er ikke alltid de som akkurat har kommet best ut i diverse omtalelser (sånn in the end). Jeg synes ikke det er noe vits å skal hause opp UL og eventuelle skader og mangler som kan oppstå på barnet. Den dagen jeg får høre om et barn som har blitt skada pga UL, så skal jeg trekke tilbake det jeg skriver her. Har ALDRI hørt om foster/barn som har fått varige men av (for mye)UL.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå