Gjest Skrevet 22. februar 2008 #1 Skrevet 22. februar 2008 Småen satte i halsen to ganger i går. Den ene gangen var det banan, den andre gangen var det vann. Så det var jo ikke noe farlig. Men det fikk meg til å tenke på hva jeg skal gjøre hvis han setter skikkelig i halsen og ikke får puste? Vil brekningsrefleksen slå inn slik at han stort sett får det opp igjen? Eller må man gå inn og prøve å få tak i biten? Evt snu ham opp ned? Bør man gå førstehjelpskurs for å lære slikt? Takknemlig for svar.
alvis Skrevet 22. februar 2008 #2 Skrevet 22. februar 2008 Jeg vil anbefalle deg å gå på første hjelps kurs! Da får du prøve ting på babydokke og du føler deg litt tryggere. Hvis babyen setter i halsen og han ikke klarer å hoste det opp må du ta babyen opp, legge ham på mage i håndflaten din med hode hans litt ned. Så slår du ham mellom skulderbaldene med den andre hånden. Så sjekker du om noe kommer opp og fjerner det fra munnen hans. Hvis ikke det hjelper kan du snu ham og trykke/slå ham på brystet. Hvis han mister bevisstheten må du slutte slå og begynne med hjerte lunge reddning med en gang. Ring selvfølgelig 113 og.
Gjest Skrevet 22. februar 2008 #3 Skrevet 22. februar 2008 Takk for fint svar! Tror kanskje jeg vil føle meg tryggere om jeg går på et førstehjelpskurs, ja. Vet helsestasjonen noe om hvor det finnes slike kurs?
Anonym bruker Skrevet 22. februar 2008 #4 Skrevet 22. februar 2008 Det kan absolutt være lurt å gå på førstehjelpskurs når man har små barn, da det er endel forskjeller på hvordan voksne og spesielt barn under 1 år skal behandles. Stort set så får de det jo opp igjen, men uansett kandet være godt å få litt hjelp på veien. Setter de skikkelig i halsen kan du legge barnet på magen på underarmen din hvis du skjønner. Med hodet skrått nedover og gi noen bestemte dunk mellom skulderbladene med andre hånden. Som regel holder dette. Å gå inn å "hente ut" det de har satt fast kan gjøre mer skade enn gang, ofte sitter det jo for langt ned til at du kan få tak i det, og med fare for å dytte evt annet i munnen ned eller at barnet blir skremt og du "forstyrrer" de naturlige refleksene for at h*n skal få det opp av seg selv. Det er jo noe annet hvis du ser de nesten brekker seg litt fordi de har for mye mat i munne, da kan man jo spa ut litt ;o) Får man det absolutt ikke opp, så er neste steg for sånne småttiser å utføre hjertekompresjoner faktisk for å presse maten opp, men som sagt anbefaler å gå et kurs eller kjøpe en god bok med evt en cd til, da føler du deg tryggere!
Gjest Skrevet 22. februar 2008 #5 Skrevet 22. februar 2008 TAkk til deg og! Nyttig å få vite at jeg i alle fall ikke skal prøve å få tak i det som har satt seg fast. Hvor meldte du deg på kurset du var på?
Anonym bruker Skrevet 22. februar 2008 #6 Skrevet 22. februar 2008 Vi har en enhet på jobben som selger/leier ut hjertestartere og dermed også holder kurs, men bare for skoler, firmaer osv. Så jeg har lært det på jobben. Men ta en kikk i bokhandel etter førstehjelpsbøker, eller søk på nettet. Jeg er ganske sikker på at HS vet hvor du kan få meldt deg på slike kurs. Det er stadig nye retningslinjer, så viktig å oppdatere seg også )
Anonym bruker Skrevet 22. februar 2008 #7 Skrevet 22. februar 2008 Det er veldig lurt å gå et førstehjelpskurs. Det finnes et eget kursopplegg (5 timers kurs) som heter "Førstehjelp for deg som har omsorg for små barn" som jeg har gått på og synes var veldig bra. Her finner du en liste over noen steder som ofte holder førstehjelpskurs: http://www.aktivioslo.no/fhjelp.php
Anonym bruker Skrevet 22. februar 2008 #8 Skrevet 22. februar 2008 jeg opplevde noe ekkelt for noen dager siden, lillegutt satte gröten i halsen! han brekte seg 3-4 ganger og ble kjemperöd i ansiktet..jeg vet ikke hvordan jeg klarte å reagere men bare tok han opp og vendte han opp-ned over kneet mitt og slå han på ryggen , mellom skulderbladene flere ganger..da kom det opp! ekkel opplevelse for lillegutt også, an var tydelig preget av det som skjedde...jeg var skjelven i flere timer etterpå så nå tar vi laaaaange pauser mellom hver grötskje så han ikke samler i munnen...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå