SaraLeander Skrevet 13. februar 2008 #1 Skrevet 13. februar 2008 Hei Jeg har en datter på 4 uker. Den første halvannen uka hadde jeg melk og hun la fint på seg. Men det var veldig sårt og vondt og jeg var veldig stresset, både med amming og alt annet som følger etter å ha blitt mamma for første gang. Plutselig en dag var det veldig lite melk. Og siden det har det blitt mindre og mindre. Enda jeg pumper/ammer hver annen time på dagen og 1-2 ganger på natta. Nå kommer det bare ca 10 ml tilsammen når jeg pumper. Snuppa får MME på flaske, det var vi nødt til da hun gikk ned i vekt. Nå begynner jeg å bli veldig sliten og lei meg. Gir snart opp hele amminga selvom det er det siste jeg vil. Er det noen som har lignende erfaringer? Skulle så gjerne fått motivasjon til å holde ut litt til, vil så gjerne få det til.
Gjest Skrevet 13. februar 2008 #2 Skrevet 13. februar 2008 Babyen er som regel den aller beste pumpe, og ikke alle klarer å få ut mye melk ved å pumpe, og det er dermed ikke sagt at man har lite melk. Stress kan selvsagt også påvirke situasjonen. Har du prøvd å stimulere utdrivningsrefleksen før pumping? Du kan lese tips under pumping på www.ammehjelpen.no Du kan også få nesespray på resept som øker utdrivningsrefleksen. Jeg vil anbefale deg å ta rask kontakt med helsestasjon og be om hjelp til ammingen. Håper flere kan gi deg gode råd. Har forøvrig hørt at øl kan øke melkemengden, så verdt å prøve - få samboer til å kjøpe litt vørterøl.
Emblaa Skrevet 19. februar 2008 #3 Skrevet 19. februar 2008 Føler virkelig at jeg har prøvd ALT - så kanskje noen av de rådene jeg fikk kan hjelpe deg? Har fortsatt ikke nok melk, men er nok en av de som ikke har nok uansett, så her går det i mm og mme - i den rekkefølgen! Det viktigste barometeret på om ungen får i seg nok mm er om han legger på seg. Noen barn tømmer begge puppene på ti minutter og legger godt på seg likevel. Legger han på seg og følger kurven sin, så får han det han skal. Dersom vektutviklinga er dårlig, kan du jo prøve noe av dette: 1) Be om å få resept på Afipran av fastlegen din. Det er en kvalmestillende medisin i utgangspunktet, men som har den heldige bivirkning at den fører til at melka flommer. En kur tar noen dager, og har vanligvis god effekt på melkemengden. Husk å amme ofte under kuren - hver andre/tredje time. Medisinen kan selvsagt tas av ammende og har ikke skadelig effekt på barnet. Anbefales av Ammehjelpen og er beskrevet i boka "Mamma for første gang" av "ammeorakelet" Gro Nylander. 2) Havrevelling/havregrøt og vørterøl er et gamle kjerringråd som virker for noen, ammete er også verdt et forsøk. 3)Akupunktur hjelper mange som har lite melk, et par behandlinger har ofte god effekt. -Og nei, det er ikke vondt, nålene er syltynne og merkes knapt! 4)Sørg for å få nok hvile og søvn. Dersom du er stressa og sliten minker melkemengden. Sov når ungen sover, dropp turene ut et par dager og bare hvil deg, dropp alt du tror du bare "MÅ" gjøre. Fedre kan også vaske klær og hus og lage middag! Lykke til - jeg har faktisk mer melk nå enn jeg hadde for to måneder siden. Og dersom amminga ikke funker, så er morsmelkerstatningene av ypperlig kvalitet og ikke noe nederlag når man er sliten og føler man har prøvd det meste!
3 skatter ute:) Skrevet 19. februar 2008 #4 Skrevet 19. februar 2008 en ts knuste bukkhornkløverfrø var det som hjalp meg sist gang, tok jeg det en gang om dagen ble det brått mye melk.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå