Anonym bruker Skrevet 9. februar 2008 #1 Skrevet 9. februar 2008 Heihei Jenter:) Akkurat nå sitter jeg med utrooolig mange spm her, mulig det er noen her inne som kan hjelpe meg? Det blir jeg glad:) Min situasjon er at jeg er LITT usikker på hvem som er barnefaren, men er 95 % sikker på at Y er barnefaren, og ikke X. Jeg og Y hadde bare en greie på gang, og etter en fuktig kveld ut på byen ble jeg gravid. Jeg er 14uker på vei:) Men, saken er.. At Y er en veldig vanskelig og kravstor person, han har ment hele tiden at han skulle bli med på ultralyd/fødsel, men det har jeg sakt at det vil jeg ikke. Da jeg heller vil ha en person med meg som jeg kan stole på!! Jeg er vell ikke egoistisk?? :/ Y krever også at han skulle ha farskapstest NÅ, av fostret inni magen, altså fostervanssprøve, men det sa jeg til han at han bare fikk pent vente til etter fødselen. Det er slitsomt at han er så "dum" om jeg får si det, at han tror at han kan kreve det NÅ bare for at han ikke vil vente.. Det er jo en liten risiko med det også! Tror heller ikke det er låv i Noge!? Når det kommer til samvær og "deling" av babyen, når den tid kommer, så er jeg veldig rett for at Y kommer til å dukke opp på døren min HVER dag, for å treffe den lille.. Hadde ikke forundret meg om han bare kom å hentet den lille heller, da han er veldig kravstor!? Det at han skal komme hver dag, og være hjemme hos meg, jeg bare grøsser ved tanken.. Det kommer jo til å bli grusomt!!! Vi kjenner ikke hverandre, får heller ikke til å komunisere på en grei måte.. Så langt etter det ble "slutt" mellom oss, har vi bare snakket via internett. Jeg er utrolig nærvøs og redd for hvilke "påfund" Y kan komme på å finne på etter at ungen er født.. Hjelpes min! Blir kjempe redd.. Er jo egentli bra at Y vil ha noe med barnet å gjøre, er jo kjempe bra! Jeg kommer heller ikke til å nekte samvær når den tid kommer! Men, det blir bare så ekstremt til tider! Er veldig redd på hvordan alt kommer til å bli.. Hva hvis liksom.. (Noen ganger håper jeg virkelig at X er barnefaren, han er ikke noe ekstrem) Ja, jeg høres sikkert veldig egoistisk og hystreisk og redd ut her.. Jeg er bare kjempe redd om Y kommer til å "plage" meg hver dag fremover! Liiiv redd egentli... * Noen her med erfaring fra farskapstest? Jeg tar vid NAV da jeg ikke har råd til å betale for en privat test, noe som var svæært dyrt. * Hvordan blir det med barnebidrag? Får jeg ikke bidrag av han som er barnefaren den tiden vi ikke vet hvem som er far? * Blir barnebidraget etterberbatalt? * Kan han som er barnefar bestemme at jeg SKAL sette inn barnetrygd pengene på en konto til barnet? * Hvordan blir det med samvær osv etter fødselen? Kan bf dukke opp hver dag? * Kan Y komme å kreve at han skal se den lille, når det ikke er kommet noe svar på farskapet? Ok, dette ble veldig rotete! Ikke døm meg, jeg har skrevet dette i litt frustrasjon da;) Håper på svar! Takktakk
Miss Misantrop Skrevet 9. februar 2008 #2 Skrevet 9. februar 2008 Prover aa svare litt: 1. DNA av fostervannsprove er ikke lov I norge. Heller ikke hvis du tar fostervannsdiagnostikk av andre grunner. 2. Barnetryggden er det den parten som faar utbetalt den som bestemmer over. (Den som har hovedansvaret) Aa sette den paa en konto I barnets navn kan ingen tvinge deg til. Og det raader jeg deg heller ikke til aa gjore da et rellativt lite belop krever utenforstaaende overformynder. Dette har I mange tilfeller vist seg aa faa endel negative folger. Det er vel ogsaa sannsynlig at du har daarligere okonomi naa enn on la oss si 10 aar saa da kommer de mere til barnas beste naa. 3 Du setter grenser for eget liv, hvis du gir han det sammvaeret han I folge loven kan du selvfolgelig utover dettr la vaere aa aapne doren din. At han kommer aa henter barnet som du sier er jo bare dumt. Hvis du ikke klarer aa si nei til mannen er du veldig uselvstendig og trenger hjelp til aa takle det.
Anonym bruker Skrevet 9. februar 2008 #3 Skrevet 9. februar 2008 Ok, takk for svar Miss Misantrop! Det er vell ikke at jeg er uselvstendig og lar han bare komme på døren å hente barnet når det passe ham, men han er av den typen som tror at det er slik bare for at han er barnefaren så kan han komme og gå som det passer HAN selv, og ta med barnet som han vil! Men klart, jeg kommer nokk til å være hard mot det, det første året har jeg jo stoe planer om å amme bl.a! (Håper å kan amme så leeenge som mulig) Du/noen her vet vel ingenting om farskapstest?? Og hvordan det er med det? Har ikke råd til å bruke mange tusen på privat! (Jeg er vell ganske sikker på at han er barnefaren, men er litt usikker også! Det er liksom den failmarginen på ul som er litt skremmende! Og det e rgreit å få det på papiret også)
Singeline Skrevet 10. februar 2008 #4 Skrevet 10. februar 2008 Y har absolutt INGEN rettigheter før han er bekreftet som far til barnet. Det offentlige har ansvar for at farskapet fastsettes. Dette trenger ikke du å stresse med. Du kan jo skrive "far ukjent" - så får det bli opp til Y å stresse med dette. Bidraget kommer uansett, som forskudd. Dette er også det offentliges ansvar å innhente fra den som viser seg å være biologisk far. Inntil evt. bekreftelse må du ta vare på deg selv og barnet: KOOOOOS deg med gullungen din! Y har ingen rettigheter inntil han er bevist som far. Da kan du etablere samværsavtale med ham på familievernkontoret - til beste for BARNET. Han skal IKKE kunne komme og gå som han vil, det vil stresse deg og babyen. Dere skal ha en FAST ordning, slik at du kan slappe av og vite hva du har å forholde deg til. Far har ikke krav på foreldreansvar så lenge dere ikke bor sammen. Råder deg til ikke å gi ham dette med det første - kanskje han kan få dele det med deg senere, dersom det viser seg at dere kan bli enige om viktige ting som trossamfunn, reiser til utlandet eller flytting.
Miss Misantrop Skrevet 10. februar 2008 #5 Skrevet 10. februar 2008 Lykketil. Dette kommer til aa gaa supert skal du se. Sett grenser fra starten av, det er lettere enn aa dra de inn senere, hvor langt var du paa vei? Hadde fulgt Singelines raad jeg, det er helt sikkert.
Gjest Skrevet 11. februar 2008 #6 Skrevet 11. februar 2008 Jeg tok gjennom nav, de tok av lille, meg og den mest sannsynlige barnefaren først.. hadde det ikke vært han ville de testet alternativ nr 2. Det tok to og en halv uke fra vi tok testen til vi fikk svar (den ble såklart tatt etter lille var født). Du kan søke om bidragsforskudd fra nav mens du venter på svar på testen. han kan ikke bestemme at du skal sette pengene inn på konto. han kan heller ikke drive på å dukke opp hver dag, første året er det vanlig at dere sammen blir enig om hvor mye han møter barnet, evt gjennom familievernkontoret. han kan ikke kreve å se den lille uten at svaret har kommet, for når han ikke står som far på noe papir så kan han heller ikke påberope seg retten til å se barnet før han står som far (tror jeg) håper det hjalp litt:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå