*Zena* Skrevet 31. januar 2008 #1 Skrevet 31. januar 2008 Hvis det skulle skje en av oss noe, så har jo ikke den andre arverett... Er det sånn at felles barn arver alt...eller? Hva skjer feks med felles bolig? Sitter her og lurer på om vi burde skrive gjensidig testamente, eller om det er unødvendig?
Gjest Lille jenta mi Skrevet 1. februar 2008 #2 Skrevet 1. februar 2008 Ja, det har vi gjort. Samboere arver ingenting etter det jeg har forstått,så om foreks din samboer dør så er det barnet deres og hans familie som arver.... Testamente vårt går ut på at den som lever lengst skal arve den andre, ganske lurt og ha ett testament fordi samboere arver ikke hverandre automatisk...... Nå det gjelder felles hus så skrev vi en avtale i banken da vi kjøpte huset, den avtalen går utpå at hvis min samboer dør så for jeg penger av han slik at jeg og datteren min har råd til å sitte med huset..ganske fin ordning for jeg hadde ikke hatt sjangs i havet og sitte med ett hus med ett lån på nesten 2 mill hvis han plutselig kom ut for en ulykke etc.
Mamma til verdens beste barn Skrevet 1. februar 2008 #4 Skrevet 1. februar 2008 Dere burde absolutt gjøre det! Tror du kan printe ut ett veldig greit oppsett fra dine penger (google litt..) Vi satte det opp da vi ble samboere, nå er vi gift så det spiller ingen rolle lenger, men det var veldig betryggende å ha syntes jeg! Det gjelder jo bare ved død, ved ett samlivsbrudd opphører avtalen så man har ingenting å tape! Utrolig kjedelig hvis det skulle feks skje mannen din noe og barnet deres arver alt, da må du feks søke overformynderiet om å kjøpe en mobiltelefon til barnet liksom, eller når han/ hun skal ta lappen, på klassetur, etc, alle utgifter som skal betales av arven.. Skal dere sikre dere helt tegner dere en gjensidig livsforsikring på hverandre (han betaler din polise og du hans), da er dere så godt sikret som ett samboerpar kan være.
*Lilly* Skrevet 1. februar 2008 #5 Skrevet 1. februar 2008 hvordan gikk dere fram når dere skulle lage testamnet?hvor finner men det? har dere sambo avtale og?
Gjest Lille jenta mi Skrevet 1. februar 2008 #6 Skrevet 1. februar 2008 Hei Jeg tror vi fant samboer avtalen på dine.penger (gikk inn på dagbladet først) Testamentet tror jeg vi laget selv etter ett oppsett... Vi hadde 2 vitner på samboeravtalen og 2 vitner på testamentet...det er viktig at også vitnene har kopier...de må være over 18år :-)
Gjest Lille jenta mi Skrevet 1. februar 2008 #7 Skrevet 1. februar 2008 Ja, vi har både testament og samboeravtale ja:-)
Jannamor Skrevet 1. februar 2008 #8 Skrevet 1. februar 2008 Vi har samboer kontrakt og så har vi hverandre som arver på livsforsikringene våre
@nemone Skrevet 1. februar 2008 #9 Skrevet 1. februar 2008 Det er kjempeviktig å ha testamente hvor dere tilgodeser hverandre! Hvis en av dere faller fra nå vil deres felles datter arve, men da vil overformynderiet tre inn og forvalte formuen, dvs at du vil ikke få noen ting. Hvordan i praksis det fungerer ift at hun da ville sitte med halve huset vet jeg ikke. Vær også obs på hvordan eventuell gjeld er (hvis f,eks du står som lånetager på hele lånet så vil jo du sitte i en ganske vanskelig situasjon hvis din samboer faller fra og din datter eier hans del av huset). Faller en av dere fra og dere har gjensidig testament så vil en del gå til deres felles datter (pliktdelsarv mener jeg det heter og er på en viss del av formuen), resten blir ift hva testamentet sier. Dine Penger har en grei mal å følge - det tar 5 minutter å sette opp og er så utrolig viktig å ha hvis ulykken er ute. Vi har gjensidig testamente, tegnet det idet vi stiftet gjeld sammen (og lenge før det kom barn inn i bildet)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå