Gå til innhold

Drikkemengde pr dag


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvor mye drikker barna deres som er snart fire år gamle i løpet av en dag ? Sønnen vår har i noen uker nesten ikke vært tørst. Før kunne han sette til livs opptil en halv liter drikke på nokså kort tid, men siden midten av desember har vi kjempet om hver eneste slurk. Vi får i ham litt over en liter hvis vi maser og i tillegg regner yoghurt som væske. han går på Lamictal, vi mistenker at dette kan være en bivirkning.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

En liter høres ikke veldig lite ut, men det ligger tydeligvis en god del jobb i å få inn den literen...

 

Du kan trygt regne yoghurt som væske. Is og gele er også nesten 100% væske. Det er mye væske i frukt også. Du kan kikke innpå knappenforeningen sine nettsider, der står oversikt over væskebehov etter alder og vekt, pluss oversikt over hvor mye væske det er i forskjellige matvarer.

 

Hvis det er bivirkning av Lamictal, kanskje spørre legen om det går an å bytte type medisin? Evt mindre dose hvis det er mulig?

 

Uten at det kan sammenliknes helt, så drikker vår toåring kanskje 3 dl pr dag. I tillegg kommer 1 dl yoghurt, pluss ca 2 dl væske fra middag, og 1 dl væske med grøten. Pluss 1 dl væske med medisinene (medisinene får hun rett i knappen på magen).

 

 

Skrevet

Minsten her har alltid hvert håpløs å få i drikke, så han kan gå dager uten drikke om vi ser bort fra det han får i maten.

Han spiser kun en halv boks middag og to porsjoner grøt pr. dag.

 

Om det er medisin som gir denne bivirkning ville jeg spurt legen om å bytte medisin.

Skrevet

Takk for svar. Akkurat, så du mener 1 l er nok, jeg slo opp på de diverse nettstedene om barn og helse . Der stod det at et barn på snart fire som veier 20 kg trenger ca 70 ml/kg/døgn, altså godt og vel 1,5 l. Men vi syntes at det igjen hørtes litt mye ut, dessuten er jo teorien kun den ene siden av saken. Vi ble som sagt bare så veldig usikker, fordi drikkemønsteret har endret seg. Heldigvis er i i kontakt med vår lege ang nedtrapping av Lamictal, før han begynte på det hadde han som sagt aldri sånne problemer.

Skrevet

Hei og gratulerer med gutt i vente ! Vi tror helt sikkert at dette skyldes medisinene, skal heldigvis på SSE snart, da finner de velen løsning.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...