Neijasså... Skrevet 7. desember 2007 #2 Skrevet 7. desember 2007 Anna Wahlgrens råd holder jeg meg langt borte fra. Hun gir råd av typen - la barna sove på magen, for da sover de så mye bedre. Hun anbefaler riktignok pustealarm dersom kan skal la dem ligge på magen, men allikevel! - røyking i svangerskapet er bra, for da blir ikke barna så store ved fødsel. Jadda... - det finnes ikke kolikk, det er bare sult (som mamma til to kolikkbarn vet jeg at dette er det reneste sludder. Selv om hennes 9 barn ikke hadde kolikk betyr det ikke at ingen andre har det). Hun har sikkert noen gode råd også, men de jeg nevner over pluss en del andre er så graverende feil at jeg velger å overse hele dama.
krabbe Skrevet 7. desember 2007 #3 Skrevet 7. desember 2007 Jeg leste først boka hennes, og syns det var en del ålreite tips der, men bok dem ikke i bruk selv. Syns det var mye sludder og pølsevev også, kanskje i hovedsak det om "ulvetimen" som hun prater om. Og så ble jeg livredd når jeg så videoen hennes, og kommer _ikke_ til å bruke hennes metode. Så ubarmhjertig oppførsel kan ikke bortforklares... ungene sovna jo av redsel og utmattelse, ikke av trygghet som hun påstår. Kan jeg hvertfall aldri tenke meg.
☆Anonymia☆ Skrevet 7. desember 2007 #4 Skrevet 7. desember 2007 kan du forklare litt nærmere krabbe ? hva var det som var så fryktelig ?
OsloMor Skrevet 7. desember 2007 #5 Skrevet 7. desember 2007 Hjelp, "ulvetimen" hørtes ikke så positivt ut nei.. Er vel generelt skeptisk mot folk som vet bedre enn alskens forskning og anbefaler folk å legge babyer på magen...
nickoline og supermann Skrevet 7. desember 2007 #6 Skrevet 7. desember 2007 Så klapsemetoden hennes på TV. Den så ganske harmløs ut da. Og bebisen ble helt salig. ellers var uttalelsen om at barn skal sove på magen helt bak mål. Forskningen er vel kommet ganske langt på det området. Bebiser skal sove på ryggen. Barn og søvn varierer fra periode til periode. Jeg tror man burde akseptere at sånn er det......... Gutten min er nå 1 år og 8 mnd. Endelig sover han godt hele natten. Da mener jeg lenger enn 0500. Men lenge siden vi har måttet stå opp om natta nå altså.......... og mor er mye mer uthvilt!
☆Anonymia☆ Skrevet 7. desember 2007 #7 Skrevet 7. desember 2007 kan dere fortelle meg hva hun gjør som er så galt ? nysgjerrig.
trollmor & trollungene Skrevet 7. desember 2007 #8 Skrevet 7. desember 2007 Har lest en del av det hun skriver. Vi har forsøkt sovekuren, men har tilpasset den til oss. Etter 4 1/2 mnd med kolikk hadde vi stort behov for å få faste rutiner. Vi har derfor tatt i bruk tips om kl slett ift mat og søvn. Synger en fast sang ved leggetid, både dag og natt.MEN, lillegutt sover på ryggen, tryggest sånn. Vi er veldig fornøyd. Så allerede etter et par dager at han var mer våken og tilfreds når vi bestemte når han skulle sove. Fikk endelig fordelt søvnen jevnt utover hele dagen. Synes mye av det hun skriver blir feil. Men sånn er det jo alltid. Vi plukker noen tips her og der og tilpasser det til oss og våre behov. Ingen barn er like og alle har forskjellige behov. Lykke til
Lille søtnos Skrevet 7. desember 2007 Forfatter #9 Skrevet 7. desember 2007 Hun sier at man skal legge små bebiser på magen med pustealarm. Da jeg jobbet på nyfødtavdeling på sykehus la vi nesten alltid de nyfødte på magen for bedre fordøyelse og bedre ro/søvn, men alltid med alarm. Vel, vel, nå er min lille søtnos 15 mnd og sover fortsatt ikke natten gjennom. Hun sover både på rygg, mage og på siden, og den stillingen finner hun selv. Sovner hun på rygg, ender hun etterhvert på mage osv. Vi har på natten prøvd vugging, synging, hun ligger i egen seng, eller i vår seng. Nå lurer jeg på hva vi skal gjøre.
Lille søtnos Skrevet 7. desember 2007 Forfatter #10 Skrevet 7. desember 2007 Ja, mamman til Viktor, det var det jeg lurte på å gjøre. Bruke noen av tipsene. Man trenger jo ikke å sluke alt helt rått. Har satt opp en mer nøyaktig timeplan som vi skal følge. Det jeg lurer litt på er hvordan vi skal gå frem for å være konsekvente på¨at natt er natt i egen seng, uten at hun skal gråte. Umulig?
trollmor & trollungene Skrevet 7. desember 2007 #11 Skrevet 7. desember 2007 Enig med deg der Søtnos & snart spire? Lagde et eget skjema som vi har forholdt oss til både hjemme og når hav eventuelt har vært hos farmor. Her i huset har lillegutt sovet i egen vogn ( synes fortsatt det er skummelt med egen seng )siden han var tre uker. Var veldig praktisk pga kolikken, vugging. Fullammer fortsatt, så det blir et par måltider om natten også. Minst mulig lys på. Forsøker å ikke snakke så mye til han så han forstår at det er natt og ikke dag. Det fungere veldig bra her. Ligger å pludrer litt for seg selv ca fem min før han sovner igjen. (Synger samme sang for han også når han blir lagt etter matingen om natten.) Synes det er viktig med en fast rutine hele døgnet selv om jeg er veldig trøtt der jeg står og synger midt på natten
EnUndreneMor Skrevet 7. desember 2007 #12 Skrevet 7. desember 2007 ja det vil jeg oxo høre.. bortsett fra røyking i svangerskap og soving p åmagen.. ungen sovner av redsel?? hvorfor??
trollmor & trollungene Skrevet 7. desember 2007 #13 Skrevet 7. desember 2007 Anna Wahlgren har en del bastante meninger om spedbarn og barneoppdragelse basert på sine egen erfaringer. Ikke et resultat av vitenskapelig forskning det hun skriver men basert på at hun selv har 9 barn. Nå er det jo noen år siden denne boken ble skrevet, så mye har forandret seg siden den gang. Du kan jo lese litt på Annawahlgren.com så skjønner du nok hvorfor de aller fleste ikke følger hennes råd slavisk. Plukk og mix det som passer for dere
propp Skrevet 7. desember 2007 #14 Skrevet 7. desember 2007 Vi prøvde kuren med hell da barnet var 5-6 mnd da hun hadde begynt med fast føde. Hun lå ikke på magen men det begynte hun med på egen hånd like etter. Mye av tankene bak denne kuren er at barnet skal ha fått nok mat i seg slik at det ikke skal ha behov for mat om natten. Anna Wahlgren er veldig opptatt av at barna ikke skal være sultne. Syntes det var et bra alternativ til skrikekuren også, da en skal gå inn på rommet når barnet gråter. Hovedpoenget er at foreldre skal sørge for at det blir en rutine på sovingen både dag og natt og at hvor lenge barnet sover om gangen har innvirkning på hvordan barnet sover om natten. Dersom vår datter skrek mye, gav vi henne vann og det hjalp. Vet ikke om det hører til "kuren", men det var ihvertfall mye som fungerte. Vi brukte hovedpoengene til Anna Wahlgren, og hun har mye fornuftig å si. Jeg bladde litt i en av bøkene hennes som var fra 70-tallet og det er selvsagt mye som har forandret seg nå. Kan forresten ikke huske at hun har anbefalt røyking noen plass- snarere tvert i mot. Det var også mye en ikke visste om på den tiden. Det viktigste er vel at man finner en rytme som passer ditt barn og at en bruker visse momenter som virker fornuftig. Mitt barn på 14 mnd har ihvertfall sovet godt og sovnet på egenhånd nesten helt siden hun var syv uker med unntak av visse korte perioder f.eks fra 8 til 9 mnd og enkeltnetter der jeg har kapitulert og gitt henne melk. Men det er sånn med oss voksne også, enkelte perioder sover vi dårlig. Jeg har erfart at det som hjelper er mist mulig styr og stell når hun skal legges, få ritualer med unntak av bading, tannpuss o.l, bare legger henne ned og sier god natt og går ut av rommet, så får hun pusle på til hun finner roen selv. Dersom hun gråter ser jeg gråten litt an, men går inn ved jevne mellomrom. Hun gråter sjelden når hun skal legge seg men vinker og sier hadet, men de gangene hun gjør det, kan det faktisk hjelpe å gå ut av rommet. Hun er litt spesiell på det punktet at hun ikke får sove hvis vi er i samme rom. OJ dette ble langt, jaja lykke til.
Lille søtnos Skrevet 7. desember 2007 Forfatter #15 Skrevet 7. desember 2007 Takk for innspill lille prorr og dere andre. Får se om vi kan dra ut de positive tingene fra det AW anbefaler.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå