Mamma`n til en av hver :-) Skrevet 29. november 2007 #1 Skrevet 29. november 2007 Alle mener forskjellig, jeg mener at det er lilla - hva mener dere?
nickoline og supermann Skrevet 29. november 2007 #2 Skrevet 29. november 2007 Advent er lille........jul er rødt eller hvitt!
Mamman til 3 lykketroll Skrevet 29. november 2007 #3 Skrevet 29. november 2007 Lilla selvsagt! Hvitt er også ok.
Gjest Skrevet 29. november 2007 #9 Skrevet 29. november 2007 I desember har vi adventstiden. Det latinske adventus betyr ankomst, og er betegnelsen på ventetiden for Jesu komme i julen. Den begynner fire søndager før jul og varer fram til julaften. I de katolske land er advent en botstid med faste, som i tidligere tider begynte med Mortensmesse. Før var det skikk at man ikke skulle danse og more seg i adventstiden. Adventssøndagene gir en forsmak på julen. Da kommer familien sammen og tenner adventslysene, alt etter hvilken søndag det er. Mange steder holder man ennå gamle tradisjoner i hevd, f.eks. med høytlesning av julefortellinger o.l. Bruken av adventskrans oppsto i Tyskland i 1830-årene, etter en idé av indremisjonens grunnlegger Johann Heinrich Wichern, hvor de gamle julesymbolene – eviggrønne vekster og lys – er forenet i en ring. Opprinnelig brukte man røde bånd, som er livets farge på kransene, men i dag finner vi også andre fargekombinasjoner, f. eks lilla bånd som er den liturgiske fargen for adventstiden.
Gjest Skrevet 29. november 2007 #10 Skrevet 29. november 2007 så.....da kan en vel bruke røde adventslys også?
pøber´n & je Skrevet 29. november 2007 #11 Skrevet 29. november 2007 Advent er lilla Jula er rød Nyttår er blått
Gjest renate&nydelige christina Skrevet 29. november 2007 #13 Skrevet 29. november 2007 Jeg synes lilla i advent...eller hvite:-)
Mamma til snart 3 <3 Skrevet 29. november 2007 #14 Skrevet 29. november 2007 Bruker rødt jeg Synes det er jul i adventtiden å
Økologisk_knekkebrød Skrevet 29. november 2007 #16 Skrevet 29. november 2007 For meg er adventen lilla.
mammaen til G & A Skrevet 30. november 2007 #18 Skrevet 30. november 2007 Tradisjonen jeg er oppvokst med er lilla adventslys som skiftes til roed julaften. Og deretter ha roede lys i staken igjennom julen.
To trollunger + en spire Skrevet 30. november 2007 #19 Skrevet 30. november 2007 Jeg bruker hvite lys i advent. Liker det best jeg.
MikroMidas Skrevet 30. november 2007 #20 Skrevet 30. november 2007 Jeg mener lilla. Advent er en religiøs høytid og lilla er adventsfarge i kirken. Presten går med lilla sånn bånd rundt halsen (aner ikke hva det heter jeg) til og med. Jeg er vokst opp med lilla lys i adventstiden, så jeg blir nesten litt sur når jeg ser at folk putter hvite, røde eller grønne lys i adventstaken sin - he he.... Men selvfølgelig, smaken er som baken....
Verdens peneste gutter er mine Skrevet 30. november 2007 #21 Skrevet 30. november 2007 lilla i advent, bytter de om igjen lillejuleaften til røde. Gleder meg til jul jeg. hihi
m-mamma Skrevet 30. november 2007 #22 Skrevet 30. november 2007 Har brune lys i år jeg! Når det er litt mørkt kan man nesten tro de er mørk lilla... Er ikke så begeistra for lilla.
Joikaboll@ Skrevet 30. november 2007 #23 Skrevet 30. november 2007 Hvite lys, til advent, til jul og ellers. Hender jeg skeier ut i løpet av året med svart
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå