Matja Skrevet 4. november 2007 #1 Skrevet 4. november 2007 Jeg vurderer sterkt å kjøpe meg bil fordi jeg ikke kommer til å klare meg uten når jeg begynner å jobbe i mars. Det vil ta ca 15-20 min å kjøre, og ca 1 time med buss pga bytting og styr. Jeg skal jobbe i barnehage. Altså begynner jeg kl 7.30 på tidligvakt og slutter kl 17 på senvakt. Dvs at jeg ikke kommer til å være hjemme før tidligs kl 18, og jeg vil være nødt for å reise hjemmefra senest 6.30 (Bør jo helst være på jobb litt før 7.30...) Jeg har mulighet til å leie en ny Toyota Yaris for 3000 i mnd. Det inkluderer service, eu-kontroll, dekk, full kasko og evt utlegg jeg måtte ha. Jeg må utenom det betale for bensin og bompengebrikke. Eller jeg kan kjøpe en bil selv, og betale alt på egenhånd. Da blir det neppe en ny bil, for det har jeg nok ikke råd til. Jeg har 300 000 i egenkapital på leiligheten min, så jeg kan kanskje ordne det slik at en evt ny bil kommer inn på boliglånet. Eller jeg kan flytte... Noen tips?
Tomine is my star Skrevet 4. november 2007 #2 Skrevet 4. november 2007 Jeg ville ha kjøpt framfor å leie..... Selv har jeg en vw vento-97 modell... Ikke den nyeste bilen,men funker fint for meg og mitt bruk.. Kunne ikke vært uten..
Anonym bruker Skrevet 4. november 2007 #3 Skrevet 4. november 2007 høres iallfall ut som om du trenger bil - og du trenger ikke splitter ny bil jeg er så heldig å ha en mercedes stasjonsvogn til min disposisjon. den er gammel, men god som gull! pappa som eier, jeg betaler kun bensin bortskjemt som jeg er....hehe!
Matja Skrevet 4. november 2007 Forfatter #4 Skrevet 4. november 2007 Hvor mye betaler dere i mnd for bilen da, sånn ca? Hvis man tar med absolutt alt og deler på 12 liksom? Har dere råd til å plutselig punge ut 7-8000 hvis noe plutselig skulle skje?
Tomine is my star Skrevet 4. november 2007 #5 Skrevet 4. november 2007 Jeg betaler 1200 i avdrag..forsikring på 2500 i kvartalet..så kommer da bensin utgifter og andre ting i tillegg..
Tomine is my star Skrevet 4. november 2007 #6 Skrevet 4. november 2007 Årsavgift på ca 2500 glemte jeg....
Hannemor Skrevet 4. november 2007 #7 Skrevet 4. november 2007 Joda, uten bil intet liv! Men kjøpte brukt for 10 000, Den har gått som ei klokke inntil for 2 uker siden, da den bestemte seg for å spare på bensinen. Men får vite i morgen om den har lagt av seg de uvanene. Du må jo selv sette opp et regnestykke for å se om du klarer avdrag, forsikting og veiavgift. Det er mer fornuftig å låne på leiligheten. Da får du et lån å betjene, og utgiftene der øker ikke så mye som det det vil koste med et rent billån.
Gjest anouschka with Love Skrevet 5. november 2007 #8 Skrevet 5. november 2007 Jeg hadde kjøpt en rimelig bil fremfor leasing. Har selv en VW stasjonsvogn, 2001 modell. Den funker greit. Har en sønn på 10 som skal på treninger etc så glad vi har bil nå, men har bare hatt bil i to år. Før det var det buss og til beins. Litt slitsomt når man bor usentralt.
Gjest Skrevet 5. november 2007 #9 Skrevet 5. november 2007 Har ein Volve V40 Stasjonsvogn, bet. 3000 i mnd, men kunne bet. 2000 i mnd over 7 år. Og ca 3400 i forsikring. + service og bensin og veiavgift.
Gjest Skrevet 5. november 2007 #10 Skrevet 5. november 2007 jeg har en wv polo - 97 modell, funker strålende til meg og troll sitt behov. hadde ikke overlevd uten, merket det nå når den var på verksted en uke så for meg er det vel annvendte penger men leie høres ikke lurt ut btw...
tonebf Skrevet 5. november 2007 #11 Skrevet 5. november 2007 ja har bil! en kia 99 modell, en helt ok bil... ikke veldig pen og se på men hihi hatt en del utgifter på den, var plutselig noe som røyk for 10 000 kroner og da var det veldig kjekt og ha mamma som jeg kunne låne penger av men nå har jeg lært og satt av penger... men bank i bordet så er det lenge til noe skjer *bank* ville nok ikke leid, bedre og eie =)
Anele&Solstråla Skrevet 5. november 2007 #12 Skrevet 5. november 2007 jeg har ikke bil...men vi klarer oss fint med god kollektiv dekning her vi bor:) Nå ble jeg riktignok mamma for 9 dager siden så vi finner nok ut av om det funker bra eller ikke om litt:) Kanskje blir det bil til våren for da skal vi få litt penger av mammaen min!
så var vi 4 Skrevet 5. november 2007 #13 Skrevet 5. november 2007 Jeg har bil 50% Vi har samværsavtale på den og nemlig hihi Men ikke lease bil, det er bare å kaste penger ut vinduet
Tomine is my star Skrevet 5. november 2007 #14 Skrevet 5. november 2007 Samværsavtale på bilen...morsom ordning! Neste uke er bilen hos pappan sin.......
Leeloo76 Skrevet 5. november 2007 #15 Skrevet 5. november 2007 Å eie bil er uansett et tapsprosjekt, ikke som med bolig, at det er en investering. Hvis du har utgifter på 3000++ om du leier, og det samme når du eier så er vel det egentlig ett fett (sett bort i fra noen tusen du får igjen hvis du selger), med en leieavtale kan du også (sannsynligvis) bytte til nyere, tryggere (?) bil når du føler for det. Hadde heller gått for en ny bil på leasing enn en gammel bil bare for å eie den. Vi har blitt så opptatt av å eie alt mulig her i landet at vi ikke ser andre løsninger lenger. Ville prøvd å finne en bil med IsoFix (er det det det heter, bil med feste til bilsete?) om mulig, ettersom det vissnok er det tryggeste. Slike leieavtaler har blitt prøvd ut andre steder i Europa med bra resultat, tipper det vil bli mer vanlig etter hvert. Miljøvennlig og tryggere enn den gamle bilparken vi har her i landet i dag fordi fler vil ha råd til nyere biler. (Jeg har forøvrig ikke bil, men ville gått for leasingavtalen dersom jeg ikke hadde hatt råd til en relativt ny bil, og dette ble vesentlig billigere enn å lease).
så var vi 4 Skrevet 6. november 2007 #16 Skrevet 6. november 2007 hehe ja det fungerer veldig greit, den som har gutten over helga har bilen hihihi
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå