Gjest Skrevet 3. november 2007 #1 Skrevet 3. november 2007 Vurderer og kjøpe et av Juwel sine akvarier på 400 liter. Hvor mye jobb er det med et slikt stort akvarie i forhold til ett på f.eks 100 liter? Juwel har kun innvendig pumpe. Er dette nok, og er den sterk nok? Trenger man en utvendig pumpe i tillegg?? Akvariet med møbel (sort) koster 6700 kr. Er dette en god pris?? Håper noen har peiling her:o)))
bambi&bamse Skrevet 3. november 2007 #2 Skrevet 3. november 2007 Jeg ville valgt og legge til en utvendig pumpe også,opplever med mitt eget akvarie på 180 l at den innvendige pumpen burde vert bedre. Ellers når det gjelder vedlikehold og arbeid med det så er jo det likemye arbeid med et mindre... bare at til større det er til mere vann må en skifte. Synes det var en god pris ja så lenge akvariet er bra vedlikeholdt. mvh
Gjest Skrevet 3. november 2007 #3 Skrevet 3. november 2007 Tusen takk for svar:o)) Dette er ikke et brukt akvariet. Det er et helt nytt som skal kjøpes fra butikk:o))
Gjest Skrevet 3. november 2007 #4 Skrevet 3. november 2007 Er det forresten Juwel-akvarium du også har??
bambi&bamse Skrevet 3. november 2007 #5 Skrevet 3. november 2007 jamen da synes jeg det var billigt når det er så stort ja. Ja vi har også Juwel akvarie, det er absolutt det beste merket mvh
dolly29 Skrevet 3. november 2007 #6 Skrevet 3. november 2007 Jeg har et jebo 180l. hadde tidligere et lite et, og oppdaget det at det er lettere å holde det store akvarie rent. og fri for sykdommer. Ang. pumpe så har vi bare den som hører med. Har ikke tenkt på å få mer. den pumpa vi har er lett å skifte filter i. og det hjelper jo på. vi betalte 3000 for våres, så du kan faktisk prute litt. (vi kjøpte våres direkte på lager og fikk redusert pris)
bambi&bamse Skrevet 3. november 2007 #7 Skrevet 3. november 2007 Jeg synes å huske at jeg betalte 4800 kr for et år siden for det akvariet som vi kjøpte,men det var med en sånn naturtro bakgrunn. Den alene kostet 800 kr. Det er også med møbel det akvariet som vi har. Er det noen spesielle fisk du skal satse på? mvh
Linaria Skrevet 3. november 2007 #8 Skrevet 3. november 2007 Ja, det er en god veldig pris. Hvertfall hvis det er nytt. Sjekket det opp med akvasia.no og webzoo.net. (To gode nettbutikker som er langt billigere enn vanlige butikker, vanligvis.) Du sparer ca 2000kr. Det er langt under halve joben med et så stort akavrie i forhold til et på 100l. Det er ikke så lett å overfore, så du får ikke så lett alger. Det er høyere til kanten, så plantene må stusses og lukes mye sjeldnere, og du har mulighet for å lage et økosystem i langt større grad enn i et mindre akvarie. Fordi det er mer van,. kan du bytte langt sjeldnere også. Det blir mindre forurenset enn i et mindre akvarie. (En kamerat har 720l, han bytter faktisk aldri, bare fyller på etterhvert som det fordamper. Og fiskene trives og formerer seg som bare det.)Den der greia med "bytt 1/3 en gang i uken" som dyrebutikker pleier å si, kan du glemme med en gang du får over 60l. Jeg har hatt 720l og 180l. I 180l (det var den som var juwel forrestnen) pleide jeg å bytte ca 30l vann en gang i uken. Men jeg hadde altså litt spesielle fisker som trengte litt ekstra omsorg. Skal du ha vanlige akvariefisker hadde 10-20l i uken helt garantert holdt. Om pumpen er god nok, avhenger av hva slags fisker du skal ha. Til et vanlig selskapsakvarie er pumpen helt grei. Men jeg rev ut hele pumpa og innstalerte en utvendig langt kraftigere i stedet i mitt juwel. Men jeg hadde masse fisker som liker kraftig strøm (L-maller og slikt). Det eneste som virkelig irriterte meg med juwel, er at det bare var to lysrør i armaturet. Det er mange planter som trenger mer lys enn det. Jeg tok derfor å bygget inn et ekstra lysrør. Om du trenger det kommer ann på hva slags planter du har, hvilke lysrør du velger, og om du har reflektorer. (Jeg hadde litt spesiele planter også). Jeg hadde hoppet på og kjøpt dette akvariet (hvis jeg hadde plass *sukk*). Hadde gitt det et halvår og vurdert da om jeg hadde behov for bedre pumpe og et ekstra lysrør. Anbefaler deg forøvrig å melde deg inn i akvarieforum.no, som er sponset/drevet av norsk akvariekubb. Der kan du treffe noen av de mest drevne akvaristene i landet, og de kan komme med hauger av gode tips. Det er nyttig uansett hvor mange akvarier du har hatt før, men serlig om du er nybegynner eller bare vanlig "selskaps-akvarist" :-)
Linaria Skrevet 3. november 2007 #9 Skrevet 3. november 2007 Kan for enkelthets skyld nevne at den eneste grunnen til at jeg ike har akvarie akkurat nå, er at jeg har midlertidig adresse, og ikke har plass. Ikke til et stort hvertfall. Mindre enn 180l er helt uaktuelt. Kommer til å skaffe nytt (250-350l) med en gang eg kommer inn i en mer permanent bolig. Har hatt akvarier i over 20 år. Kjøpte mitt første som 10 åring for lommepenger jeg hadde spart. Det var 40l, og inneholdt algespisere og guppy :-)
Gjest Skrevet 3. november 2007 #10 Skrevet 3. november 2007 Tusen tusen takk for langt og informativt svar:o)) Vi har vel nesten bestemt oss for og gå for akvariet på 400 liter. Har brukernavn inne på Nettakvariet og akvarieforum, men siden jeg ikke hadde fått noe svar der til nå, prøvde jeg her inne, og det var jo et smart trekk:O)))
Linaria Skrevet 3. november 2007 #11 Skrevet 3. november 2007 Bare hyggelig. Og masse lykke til! (Vet at dere trenger det, for nystartede akvarier kan være noe herk :-D )
Gjest Skrevet 3. november 2007 #12 Skrevet 3. november 2007 I know:O))) Vi har både et kar på 60 og ett på 100 liter:o)) Nå har basillen bitt oss, så nå skal vi gå for et større. Vi har sett oss rundt en stund, og i dag så ramlet vi altså over et tilbud som vi ikke tror vi kan si nei til!! Vi skal kjøpe det på 400 og håpe at vi har plass til det. Håper og tror at det ikke skal være noe problem etter at vi har målt opp og i mente nå. Vi har vel også, etter og ha lest litt rundt omkring, tenkt og gå for en utvendig pumpe i tillegg til den innvendige, men kanskje ikke sånn med en gang... Ser JBL og Eheim får mye skryt for sine pumper. Så er det store spørsmålet da hvilke fisk vi skal ha i karet....Vi har en stor Pleco som trenger litt større plass og bo på enn han har nå, så han må flyttes over. Vi har også noen kardinaler og saksefisk som skal få være med på flyttelasset. De fiskene som vi har tenkt litt på og anskaffe er scalarer eller diskus. Mulig vi går for en av de (selvfølgelig ikke begge...) Har du noen erfaringer der?? Jeg har jo så lyst på sølvhai, sambo er ikke helt enig, så da blir det vel en av de andre. I 100 litern får kampfiskene bo sammen med neontetra, molly og guppy. Har også en liten ancistrus, og noe som også skal være en ancistrus, som vi kjøpte da han var baby, men som nesten ser ut som en liten nugget. Dette blir så spennende!!!! Jeg gleder meg til og starte opp!!! Tantebarnet mitt har hatt så lyst på akvarium en stund. Hun er snart 14, og vi tenkte at hun kanskje kunne få 60 litern vår:O)) Vi har nemlig ikke plass til og ha denne også....
Linaria Skrevet 4. november 2007 #13 Skrevet 4. november 2007 Hadde gått for scalare eller discus jeg, og kvittet meg med saksefisken. Da kan dere nemlig lage sør-amerika biotop... samme som jeg pleide å ha :-D Det er generelt temmelig enkelt- springvannet i de fleste delene av landet passer godt til sør-amerikanske fisker. Forsøkte meg på asiatisk biotop også, men det var vanskeligere. Det står som regel hvilken elv de sør-amerikanske fiskene kommer fra (ofte amazonas), men på de asiatiske står det gjerne bare sør-øst asia, borneo etc... så det ble litt utilfredstillende. Kunne ikke være helt sikker på om fiskene faktisk lever sammen, eller om de bare var fra samme kontinent. Neste gang tror jeg det blir malawi :-D Uansett er hvilke fisker man velger er mye en smakssak + et spørsmål om økonomi, hvor nerdete man er, og hvor mye arbeid man vil legge ned i hobbyen selvsagt...Sølvhai har jeg aldri hatt faktisk, uten at det egentlig er en grunn til det. Å før jeg glemmer det, dere vet det sikkert, men discus blir veldig territoriale mot sin egen art når de blir kjønnsmodne, som alle andre ciklider, så ikke skaff mer enn to (en av hvert kjønn). Forøvrig er det veldig gøy med større akvarier og ciklider- det kan være veldig lett å fpå avl på dem (noe vanskeligere på discus), og de er så utrolig gode foreldre. Det er veldig kjekt å se på :-)
Linaria Skrevet 4. november 2007 #14 Skrevet 4. november 2007 Å ja... har ikke erfaring med JBL men Eheim er fantastisk. Har enda ikke opplevd at en pumpe har sluttet å virke. Den elste jeg har er over 20 år (kjøpt brukt for lenge siden). Anebfaler også å sjekke nettbutikker (la lenker til to jeg kan gå god for i en post over her). Eheim-pumper kan godt koste nesten halve prisen der i forhold til i butikken. Det samme gjelder filtermaterialer.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå