Ouagadougou Skrevet 24. oktober 2007 #1 Skrevet 24. oktober 2007 Jenten vår har bare lagt på seg 650 gram på 5 mnd, fra hun var 6-11 mnd.Dersom hun hadde fulgt sin kurve skulle hun ha lagt på seg 2 kg. Hun har hoppet fra ett hakk over gjennomsnittet til ett hakk under gjennomsnittet. Hun spiser bra - det er hs enig i. Har også sammenlignet med andre barn (som faktisk er noen mnd eldre), hun spiser like mye som de. Allmenntilstanden er bra, men jeg tror det må være noe galt. Jeg mistenker Cøliaki - selv om hun ikke har hatt magevondt eller diare (har sett at det er fullt mulig). Jeg mistenker det fordi hun spiser bra men tydeligvis ikke tar opp denne næringen. Noen som kan bekrefte/avkrefte dette?
It's all about me Skrevet 24. oktober 2007 #2 Skrevet 24. oktober 2007 Lillegutt har cøliaki og vi merket ingenting på magen, avføringen eller almentilstanden hans generelt før kroppen sa stopp. Men hvor mye sover hun? Er hun kresen på hva hun vil spise? Hvordan ser magen ut? En typisk cøliaki mage er rund og oppblåst. Har hun kastet opp noen gang uten grunn? Er det blitt tatt noe måling av jern-nivået hennes. Dette er ofte lavt ved ubehandlet cøliaki. Man kan ha cøliaki selv om en nesten ikke har symptomer. Så det er ikke nødvendig med diare og vondt i magen som mange leger faktisk tror.
Ouagadougou Skrevet 25. oktober 2007 Forfatter #3 Skrevet 25. oktober 2007 Takk for svar. Håper jo å finne ut av det før kroppen sier stopp, dersom det er cøliaki da. Leste litt om det du og andre hadde skrevet i går her inne, og det hørtes fælt ut. Det er jo hovedsaklig fordi hun har hatt veldig lav vektoppgang og at denne utflatingen begynte å skje samtidig som vi innførte gluten i kostholdet hennes at vi mistenker det. Og siden hun ikke har diare (har ganske ofte avføring, men jeg ser at det er mat hun har spist før (f.eks ga hun kiwi i går, så at kiwifrøene kom i dag:)) tenker jeg at det ikke kan være annen matallergi. Hun sover ca 13-14 timer i døgnet, vet ikke om det er mer eller mindre enn gjennomsnittet. Hun er egentlig ikke kresen, spiser ganske mye forskjellig mat. Det er vanskeligere å få i hun mat nå enn før, må avledes med leker o.l. Men hun spiser jo som sagt bra. Magen er litt sånn "afrika" mage som en skrev her inne. Har faktisk tenkt på det før jeg leste det her, men har tenkt at alle barn har litt sånn mage. Synes hun har blitt litt tynn nå, kan se ribbeina hennes når hun tar armene over hodet. Hun hadde heldigvis litt å gå på i utgangspunktet Har kastet opp et par ganger uten at vi skjønte hvorfor, men ikke noe mer enn det. Det er ikke tatt noe måling av jern-nivået hennes. Hun har jo virket frisk og hs har vel ikke funnet noen grunn til det. Vi skal til lege neste uke, så da skal jeg be om det. Er alltid litt redd for å foreslå ting for leger, er redd de blir fornærmet. Men når det gjelder datteren vår får de heller bli det.. Synes det virker fælt å gi mat som egentlig er gift for barna når man vet at de har cøliaki men før man har fått tatt den vevsprøven. Hvor lang tid tar det før man får svar på blodprøven? Hvor lenge måtte dere vente før dere fikk tatt vevsprøven?
It's all about me Skrevet 25. oktober 2007 #4 Skrevet 25. oktober 2007 Det du skriver her få meg ikke til å tro noe mindre at det er en sjans for cøliaki. Det høres ut som starten da kroppen begynner å preges av gluten men ikke har begynt å prostestere skikkelig ennå. Hvis du skjønner. Fortell legen om ta du har lest litt rundt på nettet. Og at hun har så mange symptomer som passer for bra. Ikke spør om hva legen synes eller tror, fortsett bare med å si at det skal bli utført en utredning på henne. Det var effektivt da jeg dro til legen og ville ha utredning på meg selv. Fikk det på uten diskusjon. Hvor raskt ting da skjer er vel litt forskjellig fra sykehus til sykehus og hvor alvorlig tilfellet er. Men regner da med at det blir satt en fart på det siden det gjelder et lite barn. Vi var hos legen på sykehuset på en torsdag, ble innlagt dagen etter, hvor blodprøven ble gjort umiddelbart. Hadde perm i helgen og fikk gastroskopien på onsdag. Men det skal legges til at lillegutt var ekstremt syk da, kastet opp all mat og det i tillegg ble utført masse andre prøver. Derfor innleggelse. Så hvis de vil kan ting skje fort. Gastroskopien ble først tatt onsdag siden han skulle ct samtidig, og disse måtte synkroniseres pga narkosen. Svarerne på gastroskopien tar det dager å få, vi var heldige og fikk de etter en uke. Men da var selv legen litt sjokkert. Det var dessverre akkurat litt for sent, og lillegutt selv ga opp å ta til seg noe og måtte inn for sondenæring. Så stå på ditt, er forferdelig å se barnet sitt ikke ha det bra. Og jeg har selv sett hvor ille ubehandlet cøliaki kan gå ut over kroppen. Foresten, til å begynne med her inne kalte jeg meg Intensity & matvraket (men så begynet matlysten hans å gå nedover), så Intensity & storbæsjeren (fordi han bæsjet så mye i løpet av en dag og jeg prøvde å se det komiske i det) og så bare Intensity. Ser nå at cøliakien er grunnen til de navnbyttene ble nødvendig, he he. Må også i at nå er han frisk, rask og rund, og har energi til tusen )
Ouagadougou Skrevet 25. oktober 2007 Forfatter #5 Skrevet 25. oktober 2007 Det er litt det jeg også tenker, at det kan være i "startfasen". Men det kan jo selvsagt også være noe annet eller ikke være noe i det hele tatt. Jeg håper selvsagt at alt er fint, men en bitteliten del av meg håper nesten at hun har det - for da vet vi hvordan hun skal få lagt på seg og bli litt rund igjen:).Men håper selvsagt at det løser seg på egen hånd da. Det kan iallefall ikke fortsette i dette tempoet, da vil hun veie 10 kg når hun er 3 år.. Skal stå litt på hos legen, og si hvorfor jeg tror det kan være cøliaki. De har vært hyggelige på helsestasjonen - det var de som foreslo en ekstra kontroll med veiing og nå time hos lege. Riktignok fordi jeg uttrykte bekymring, men har iallefall følt at de har tatt meg på alvor. Man får jo følelsen av at "alt" er normalt uansett hva det er, så det er nok litt viktig å stå på litt selv dersom man føler at det ikke er normalt selv. Bra det går fint med med matvraket/storbæsjeren - det virker jo som det går fint med de aller fleste når man først får tatt vekk det fæle melet. Etter en sånn sykdomsperiode er det nok ekstra fint å se at han legger på seg og har energi..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå