Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #1 Skrevet 2. september 2007 Syns navnet er fint, men vet at svært mange forbinder det med kristendommen. Hva forbinder du det med?
Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #3 Skrevet 2. september 2007 Ja det var litt rart. Kommer til å bli reaksjoner fra kristne mennesker på det tror jeg..
lillema72 Skrevet 2. september 2007 #4 Skrevet 2. september 2007 Det er vel kansje i samme kategori som Jesus??
hannetroll Skrevet 2. september 2007 #5 Skrevet 2. september 2007 Jeg ville bli overrasket om det er tillatt å bruke Messias som fornavn i Norge. Det er ikke bare slik at "svært mange forbinder det med kristendommen" - navnet er mer ladet enn som så: Begrepet messias kommer fra Det gamle testamente, men er blitt et allment religionsvitenskapelig begrep. Vanligvis knyttes begrepet til messianisme som betegner er mer omfattende en frelses- og forløsningslengsel og som ofte knyttes til messianske bevegelser. I Det gamle testamente brukes normalt begrepet messias om "den salvede konge av Davids hus, utvalgt og innsatt av Gud og som skal etablere kongedømmet slik Gud har planlagt for Israels hus."
Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #6 Skrevet 2. september 2007 Det er lov!! Å det er utrolig fint!
Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #7 Skrevet 2. september 2007 Du må tulle? Man kaller jo ikke barnet sitt for Gud eller Jesus! Og Messias er jo akkurat det samme som å gjøre det! Så det hadde jeg styrt langt unna.
Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #8 Skrevet 2. september 2007 Messias er ikke et egennavn men en kongstittel fra det gamle Israel (i gammeltestamenlig tid). Det betyr "den salvede" etter en salvesessermoni som kongene måtte igjennom. Etter at Israel gikk under som kongedømme, ble Messias etterhvert betegnelsen på den frelserkongen som israelsfolket forventet at skulle komme en gang i framtiden (igjen i følge Det gamle testamentet). I følge kristendommen var Jesus Messias, og betegnelsen Kristus er den greske oversettelsen av det hebraiske Messias. Troende jøder venter fortsatt på Messias, eller på en messiansk tid (frelsestid). Tviler veldig sterkt på at det finnes noen steder i verden hvor dette brukes som egennavn. Navneloven i Norge er etterhvert blitt så liberalt at det muligens ikke er forbudt å bruke det, men det vil garantert bli en belastning for barnet.
Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #9 Skrevet 2. september 2007 Nei, ikke bruk det!!!!! Blir en belastning for barnet!
Gjest Skrevet 3. september 2007 #11 Skrevet 3. september 2007 Jeg forbinder det med køddeinnlegg....hihi
Anonym bruker Skrevet 3. september 2007 #12 Skrevet 3. september 2007 Nei, det er masse menn i verden som heter Jesus, også i Norge På verdensbasis er det er vanlig mannsnavn. Messias, derimot...
aanonym Skrevet 3. september 2007 #13 Skrevet 3. september 2007 Stor forskjell på å kalle ungen sin Gud eller Jesus, da!
Inderøymamma Skrevet 3. september 2007 #14 Skrevet 3. september 2007 Gratulere med å velge det navnet som vil gjøre ditt navn til det ultimate mobbeoffer så snart ungene starter med religionsundervisning på skolen... Det mest belastende navnet jeg har hørt noen har foreslått, håper virkelig du ikke kaller ungen det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå