Voyeur Skrevet 23. august 2007 #1 Skrevet 23. august 2007 Var på første kontroll i dag, og kom litt forsent til timen. Legen var skikkelig stressa (kjenner han godt, har vært hos han i mange år og gjennom 2 andre svangerskap, og vet at han kan virke veldig ufølsom når han har mye å gjøre/er stressa). Den eneste undersøkelsen han gjorde var å høre etter hjertelyd. jeg ble veldig overraska da han sa det, siden jeg er rundt max 13 uker på vei. Han hørte ikke noe hjertelyd, leita lenge, og da jeg sa jeg ble litt bekymret sa han bare at man ikke hørte hjertelyd i 50% av tilfellene, også spurte han om jeg var sikker på at jeg var så langt på vei som jeg trodde. Poenget her er at han bekreftet ikke graviditeten min på noen annen måte fordi han ikke hadde tid, ikke målte han blodtrykk.. ingenting.. Han sa bare jeg fikk bestile ny time om to uker. 2 uker er jo en evighet til... Resultatet ble at jeg begynte å gråte da jeg gikk ut derifra, fordi nå er jeg redd ting ikke er som det skal. Symptomene på at jeg er gravid som kvalme etc har sakte gått over i det siste, men har tenkt at det kommer av at jeg har passert 3 mnder. Selvfølgelig er jeg hormonell og fryktelig hysterisk, selv om jeg har gjort dette 2 ganger før, men det akkurat som jeg blir mere og mere redd for at noe skal være galt for hver gang jeg er gravid. Jeg syns å huske fra sist gang at det er fra uke 14 at man kan høre hjertelyden, eller husker jeg bare helt feil? Tusen takk for svar.
Niem og Patrick Skrevet 23. august 2007 #2 Skrevet 23. august 2007 Jeg fikk høre hjertelyden i uke 14, men da sa jordmor at ikke kunne love at hu fant den. Så tror nok du kan slappe av,ja Mulig babyen lå slik til at den ikke kunne finnes etc:)
MC81 Skrevet 23. august 2007 #3 Skrevet 23. august 2007 Hørte etter hjertelyden for første gang hos JM da jeg var 17 uker på vei!
Voyeur Skrevet 23. august 2007 Forfatter #4 Skrevet 23. august 2007 Ja huff.. syns også at uke 12-13 vr litt tidlig.. og disse gravidhormonene er glade i å gjøre allting så mye verre. <3 tusen takk. Nå ble jeg om ikke annet litt roligere.
Leirha Skrevet 23. august 2007 #5 Skrevet 23. august 2007 Jeg var hos legen da jeg var 10uker på vei. Han lette etter hjertelyden da, men sa at det var ren gambling om han ville finne den, spesielt siden jeg har baokoverlendt livmor i tilegg. Han sa at det var større sjans for å høre det på neste kontroll i uke 15. Han mente altså at man kunne høre det fra uke 10, men det var veldig vanskelig, og ingeting å bekymre seg for hvis en ikke fant den
Topp 10. Skrevet 23. august 2007 #6 Skrevet 23. august 2007 Fikk høre hjertelyd for første gang i uke 18, men for å høre hjertelyd så tidlig så måtte baby ligge med ryggen opp mot magen!! Legen min sa at han brukte ikke å høre etter hjertelyd så tidlig, siden de ofte ikke fant den og fikk dermed bekymrede kvinner! Så du har ingenting å bekymre deg over:) Alt går så bra!!
Mamma'n til Martin & Mille :) Skrevet 23. august 2007 #7 Skrevet 23. august 2007 Hørte den ikke før igår jeg Da var jeg 17+3 :)Og legen måtte LETE LENGE.. Så, finner nok din og etterhvert =) Du kan jo kanskje ta en tur til JM?? =)
Anonym bruker Skrevet 23. august 2007 #8 Skrevet 23. august 2007 var til min første kontroll for noen dager siden, er i uke 13. Og da ba jeg om å få høre selv, legen ville egentlig ikke pga at det var liten sansynlighet for at hun kunne finne den. Og det gjorde hen heller ikke, men skal tilbake om en mnd og da vil sjansen for å høre noe mye støtte
Gjest Skrevet 23. august 2007 #9 Skrevet 23. august 2007 Min jordmor ville ikke lytte etter hjertelyden da jeg var i uke 13, fordi hun sa at man kun kunne høre den ii ca halvparten av tilfellene, og hun mente det var unødvendig å gjøre oss urolige dersom hun ikke fant den - fordi det slett ikke ville være noen grunn til å bekymre seg av den grunn. Derfor fikk jeg ny time en mnd senere og da var lyden klokkeklar!
Buick Skrevet 23. august 2007 #10 Skrevet 23. august 2007 Enig med deg i at ein blir meir og meir bekymra for kvart svangerskap. Har også 2 born frå før. Noko av grunnen til at eg er meir bekymra no er jo sjølvsagt fordi eg har hatt 4-5 SA i løpet av siste året, men samtidig er eg meir opplyst no om alt som kan skje. Lykkeleg er den uvitande;) Alt er sikkert bra med deg og barnet. Du har jo fått mange gode svar over her, så eg ynskjer deg berre alt godt og lykke til!
grivid m/nr.2 Skrevet 23. august 2007 #11 Skrevet 23. august 2007 Nå ødelegger jeg kanskje litt. Men jeg hørte hjertelyden min på første kontroll, da var jeg i uke 12. (11+4). I første svangerskap hørte jeg den i uke 10. Jeg er ganke slank da, som legen sa, så det er lettere å høre da... Jeg synes han tok seg lite tid da, legen din. Du bør kanskje ringe å si det som det er og be om en ny kontroll med en gang, før 2 uker har gått. Han skulle vel ha skjekket mer, blodtrykk og tatt blodprøver bl.annet. Og om livmormunnen er tett ol.
Voyeur Skrevet 23. august 2007 Forfatter #12 Skrevet 23. august 2007 til grivid m/nr.2: Det er derfor jeg ble ekstra nervøs, siden han ikke tok NOEN andre tester, bare søkte etter hjertelyd, men ikke bekreftet graviditeten på noen annen måte..:/ (er ikke supertynn, men ikke tjukk heller, så er ikke så mye som skulle stoppet lyden) Mamma ble så bekymret for meg, for hun ringte for å høre hvodan det var gått, og da begynte jeg jo å stortute på tlf, så hun ringte å ordnet meg time til privat ultralyd i morgen tidlig...Gruer meg veldig, men håper jo alt alt står bra til. Ble mye roligere da jeg leste svarene til alle de andre her inne. Tusen takk til alle sammen igjen.
AnitaTrymLucasFrida Skrevet 23. august 2007 #13 Skrevet 23. august 2007 Vi alle sammen er vel forskjellig. på noen kan en være veldig heldig å høre hjertelyden tidlig hos andre veldig sent. Det som er vanlig er at jm og lege begynner å lete etter den i uke 14. Du skal bare ta det med ro alt er nok bra skal du se.
stinen ♀ ♂ ♂ Skrevet 23. august 2007 #14 Skrevet 23. august 2007 Limer inn svaret mitt fra et innlegg over her jeg:) "Sv: Hørte ikke hjertelyd 16+6 NYTT 20:12 23.08.2007 Ikke noe å bekymre seg for:) Det kan komme av mange ting.... Dersom du er litt "rulten" kan dette dempe fosterlyden, og dersom du er veldig tynn kan din egen hjertelyd overdøve fosterlyden. Det kommer også an på hvor bra utstyr legen har. Jeg var hos legen da jeg var 20 uker, og legen min brukte laaaang tid på å finne fosterlyden;) Jeg er ganske tynn, så den eneste lyden vi hørte var jo min.. hehe. Måtte til slutt legge meg over på siden, og først da hørte vi den såvidt:) Jeg har vært på ultralyd, og vet at alt ser fint ut. Jeg kjenner også masse liv,så jeg er ikke bekymret =) "
Maddie&prinsen + knøtt på vei Skrevet 23. august 2007 #15 Skrevet 23. august 2007 Hei! Jeg var på kontroll hos jordmor første gang da jeg var 12 uker. Jeg spurte da om hun kunne måle hjertelyden, men det ville hun ikke. Det nye nå var visst at hjertelyden med sikkerhet ikke kunne måles før uke 23. Man kan godt høre den før, det er det jo veldig mange som gjør, men det skaper også veldig stor usikkerhet og unødvendige bekymringer om de ikke finner den. Så dette syntes jeg egentlig var en god regel... selv om det selvsagt må være utrolig delig og betryggende å høre hjertelyden før dette da )
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå