Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #1 Skrevet 24. juli 2012 Hun blir 7 år i høst. Men hun vil ikke sykle. Hun har ikke lyst, hun vil ikke, hvorfor skal hun sykle, hun kan jo gå? Dessuten kan hun rame av sykkelen, og det er vondt. Hun har 2 hjuls sykkel med støttehjul, men har nektet å ta dem av. Hun fikk ny sykkel i fjor, og hun har knapt brukt den. Vi har tatt av støttehjula, og legger tilrett for at hun skal prøve. vi smisker, og lokker, og lurer, og låver og bla bla bla........men nei da, hun griner, og vil ikke og liker ikke å sykle og bla bla bla....... Så i kveld ble det nok for pappa`n og han ga klinkende klar beskjed om at nok er nok, nå havner sykkelen på finn.no, vi skal selge den, ingen vits å ha sykkel når hun ikke bruker den. Han ble skikkelig sur, og irritert på ho. Og jenta ble dødelig fornerma og kjempelei seg. Helt sikker på at vi ikke bryr oss om henne lenger og at vi ikke elsker henne osv. Nå i kveld ba hun om at vi ikke måtte selge sykkelen...... Hvorfor?? Jo forde hun ville gi den til sin egen datter når hun ble stor nok til å sykle. Selv nekter hun fortsatt å sykle. Pappa`n har satt sykkelen på garasjeloftet, og mener der skal han få stå. Og hun skal IKKE få ny sykkel til våren, for hun viser INGEN interesse eller lyst elller ønske om å sykle!! Hva pokker gjør jeg??????? Skal jeg drite i sykkkelen, og la det bli ett "ikke-tema", eller skal jeg tvinge henne, og si at hun Må ære å sykle??
mamma.no Skrevet 24. juli 2012 #2 Skrevet 24. juli 2012 (endret) Seriøst - prøv å ikke bry dere. Tiden kommer når hun vil sykle og da vil hun like det - eller ikke. Men lære det før eller siden - det vil hun. Slik dere gjør nå om dagen bare ødelegger alt og det tror jeg dere vet. Ti still om hele sykkelgreia og la det ligge dødt. Bare vent til skolen begynner, til høsten kommer og"alle de andre" sykler - da vil hun spør etter den. Og ett eneste goddt råd - om dere vil hive noe, så hiv støttehjula så langt dere kan. Det er bare tull og ødelegger mer enn det hjelper barnet. Om hun trenger litt ekstra trygghet, så kjøpp "hjelpe-stang/støttgestang" på XXl til 100-lappen.Den festes i stanga under sete og gjør hele sykkelseanse enklere for voksen og barn. Vår gutt på snart 5 år lærte å sykle alene da han var 3 år og 10mnd.......men så stoppet alt. Det eneste han ikke kunne selv var å starte og da kunne det bare være. Sykkelen stod parkert i 8mnd før han rørte den igjen, da han fikk "stor" sykkel, 16". Nå er han helt vill og gal og sykler det jeg vil kalle "terreng". Bare hysj med alt som hører sykkel til, så vil det komme... Barn er ingen maskiner og like ulike som det vi vokse er, så vær tålmodig. Lykke til Endret 24. juli 2012 av mamma.no
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #3 Skrevet 24. juli 2012 Sikkert lurt å ikke si så mye om det. Bare la være å snakke om det.
utålmodig-11 Skrevet 24. juli 2012 #4 Skrevet 24. juli 2012 Enig med de andre som har svart, er nok best å ikke gjøre noe stort nummer ut av det. Mamma.no - den stanga hørtes genial ut, er det lenge siden du så en slik? Har nemlig prøvd å søke på xxl, uten hell :-/
Lady lovely locks Skrevet 24. juli 2012 #5 Skrevet 24. juli 2012 Jeg kan godt skjønne at dere er litt skuffet, men dette er jo ikke noen krise. Slapp av, ikke snakk så mye om det. Kanskje hun føler det er så mye forventninger rundt dette at hun blir veldig usikker..... Pust... Tenk på noe annet en stund.
Gjest Hercule Poirot Skrevet 24. juli 2012 #6 Skrevet 24. juli 2012 http://www.gmax.no/produkt/409571%28BC_4%29/dyttestang-for-barnesykler/ Genial.
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #7 Skrevet 24. juli 2012 Du er (forhåpentligvis) voksen, og NEKTER å la ungen ta det i eget tempo? Vil tro jenta deres er like frustrert som det dere er....
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #8 Skrevet 24. juli 2012 HI her. Nei Anonym, vi NEKTER henne ikke i å ta det i eget tempo. Men vi må jo få lov til å lokke, og lure, og prøve å motivere?? Tjo, mulig gemalen reagerte feil i dag, men han var skikkelig lei, lei av snart 7 åringens furtete og små hysteriske oppførsel, sånn type sitter på setet på sykkelen med begge beina godt plantet nedpå bakken, og NEKTER hysterisk å løfte ene foten opp på trøa forde hun påstår at sykkelen da kommer til å velte..... Muligens han /vi er lite voksene, men vi er IKKE perfekt, og av og til går det ei kule varmt......ialefal hjemme hos oss. Men en slik støtte stang er kanskje en god ide?? Men passer det til en relativt stor sykkel, med en 7 åring på da? _Vel, vi sparer kanskje ryggen vår litt.....tungt å gå bak å holde brettet..... Jenta VIL ikke sykle, det var sykkeldag på skolen før ferien, hun var den ENESTE av barna på første trinn som hadde støttehjul, og hun kunne ikke gjennomføre noe av øvelsene, hun turte ikke, påsto hun kunne kolve, veien var for humpete, bla bla bla. Det at ALLE ANDRE sykler bryr hun seg ikke om. Det at de andre barna går fra henne og er sammen med hverandre forde de vil syke bryr hun seg ikke om. Hun VIL IKKE sykle, for da kan hun jo velte, og det er vondt, ergo så GåR vi, da faller vi ikke! Sukk......... Men ja, la være å si noe en stund no da.....jaja, sykkelen er på garasjeloftet.
I scream for icecream! Skrevet 24. juli 2012 #9 Skrevet 24. juli 2012 Er det så viktig at hun ikke sykler da? Jeg forstår at det er viktig å lære ting som å svømme osv., men hvis hun absolutt ikke vil hadde jeg bare satt bort sykkelen en periode og ikke sagt noe om den. Plutselig kommer hun kanskje av seg selv og har lyst til å prøve, særlig hvis vennene hennes etterhvert begynner å sykle mye.
Anonym bruker Skrevet 24. juli 2012 #10 Skrevet 24. juli 2012 Jeg skjønner godt at dere blir fortvilte. Jeg jobber i skolen og hos oss er det også ett barn som ikke kan sykle. Barnet begynner i 3.klasse og fikk heller ikke vært med på sykkelturen som de hadde nå i vår. Jeg hadde nok tatt av støttehjulene men sykkelen hadde blitt beholdt. 7 år og støttehjul er ikke greit mener jeg. Er jenta di stor?
Mamma i vinden Skrevet 25. juli 2012 #11 Skrevet 25. juli 2012 Har dere prøvt en størrelse mindre i sykkel? De er lettere å lære å sykle på. Og så ramler de ikke så høyt oppe fra. Det var løsningen for vår gutt. Han var 5 da det løsna. Var rimelig medvirkende at søstera på 3 fikk av støttehjula og stolt foreslo at storebror kunne få de nå, for hun trengte de ikke mer! Da satte han seg på og sykla. Først på en helt liten sykkel til han var helt stødig. Så den større med 16 tommers hjul.
jente___ Skrevet 25. juli 2012 #12 Skrevet 25. juli 2012 Kansje hun rett og slett bare ikke liker eller vil sykle. La henne få velge det selv når henne er klar!
Anonym bruker Skrevet 25. juli 2012 #13 Skrevet 25. juli 2012 HI her. Vi HAR tatt av støttehjula altså. Og sykkelen, den er ikke stor, den er i minste lagt til ho. Så hun må ha en størrelse større sykke neste år. Setet og styret er så høyt oppe som det er mulig, og hun er for høy for sykkelen, det er det ikke tvil om. Den var passe i fjor sommer da vi kjøpte den. Men vi har ikke kjøpt ny no, siden hun ikke vil sykle. Vennene hannes sykler mye mye, og da blir hun alene, men det gjør ingen ting synes hun, for da får hun sitte inne å leke med figurer i steden. Så det plager henne ikke. Hun iker ikke sykkel, og vil ikke sykle. Og jeg tror ikke hun er moden jeg.......sukk...... ...men jeg trodde det var unormalt at en 7 åring ikke kunne sykle........ALLE andre sykler jo, det er bare henne.......
Ulldott Skrevet 25. juli 2012 #14 Skrevet 25. juli 2012 Jeg syns faktisk at d er viktig å lære seg å sykle når en er rundt 7 år. Det er mye vanskeligere og pinligere å lære det når en er 10 år... Hva med å roe litt ned og starte fra begynnelsen... Ta henne med til en rolig plass uten trafikk eller søsken/far som stresser stemningen. Kjøp et sånn håndtak, det gjør det lettere for deg. Bestikk henne hvis hun klarer sykle (med hjelp) fra punkt a til b så får hun en premie (kinderegg, kjeks el) . Vær rolig og ikke kjeft. Få henne trygg. Avtal med henne at dere skal trene minst 15 min hver dag. ( du gjør det med henne og du skal ikke kjefte/bli sur. ) Når hun klarer sykle til butikken (eller et annet punkt) uten hjelp så kan hun få en stor premie (noe som vil motivere henne til å øve)
CaptainHindsight Skrevet 25. juli 2012 #15 Skrevet 25. juli 2012 Jeg lærte meg ikke å sykle før jeg var 8-9-10 år gammel. Jeg var rett og slett ikke interessert, men også litt redd. Min dytt ble "sykkelsertifikatet" som de delte ut på barneskolen min. Ellers hadde jeg nok ikke giddet i det hele tatt Syns det er bedre om dere tar det rolig og ikke presser henne. La henne gjøre det i hennes tempo, selv om hun er treg Moren min satt ute med meg på kveldene slik at jeg kunne øve uten mange andre barn rundt, og det hjalp meg iallefall.
Anonym bruker Skrevet 25. juli 2012 #16 Skrevet 25. juli 2012 Hun blir 7 år i høst. Men hun vil ikke sykle. Hun har ikke lyst, hun vil ikke, hvorfor skal hun sykle, hun kan jo gå? Dessuten kan hun rame av sykkelen, og det er vondt. Hun har 2 hjuls sykkel med støttehjul, men har nektet å ta dem av. Hun fikk ny sykkel i fjor, og hun har knapt brukt den. Vi har tatt av støttehjula, og legger tilrett for at hun skal prøve. vi smisker, og lokker, og lurer, og låver og bla bla bla........men nei da, hun griner, og vil ikke og liker ikke å sykle og bla bla bla....... Så i kveld ble det nok for pappa`n og han ga klinkende klar beskjed om at nok er nok, nå havner sykkelen på finn.no, vi skal selge den, ingen vits å ha sykkel når hun ikke bruker den. Han ble skikkelig sur, og irritert på ho. Og jenta ble dødelig fornerma og kjempelei seg. Helt sikker på at vi ikke bryr oss om henne lenger og at vi ikke elsker henne osv. Nå i kveld ba hun om at vi ikke måtte selge sykkelen...... Hvorfor?? Jo forde hun ville gi den til sin egen datter når hun ble stor nok til å sykle. Selv nekter hun fortsatt å sykle. Pappa`n har satt sykkelen på garasjeloftet, og mener der skal han få stå. Og hun skal IKKE få ny sykkel til våren, for hun viser INGEN interesse eller lyst elller ønske om å sykle!! Hva pokker gjør jeg??????? Skal jeg drite i sykkkelen, og la det bli ett "ikke-tema", eller skal jeg tvinge henne, og si at hun Må ære å sykle?? Sikkert ikke pedagogisk riktig , men; vi tok støttehjulene av da gutten vår var litt over 6 år. Så fikk han beskjed at "nå sykkler vi uten". Litt furting ble det, men iløpet av noen dager sykklet han. Nå suser han rundt på ny sykkel og er kjempe stolt
Gjest Gul stjerne Skrevet 25. juli 2012 #17 Skrevet 25. juli 2012 Aner jeg at dere skammer dere over syvåringen som ikke kan sykle? Huff, jeg føler virkelig med jenta deres nå. Dette er hva jeg synes dere skal gjøre: Dere skal be henne om unnskyld for at dere har stresset henne og prøvd å presse henne til å sykle. Dere skal fortelle henne at dette har vært dumt av dere, og at dere er lei dere for at det ble slik. Si at dere har gjort feil, men at dere vil prøve å gjøre det bedre nå. Si at dere selvfølgelig ikke skal selge sykkelen hennes. Fortell henne at fra nå av skal dere aldri mase på henne om dette mer. Lov henne at nå er det opp til henne å avgjøre når hun vil prøve å sykle. Si at fra nå av bestemmer hun selv, og at hun kan komme til dere og si fra når hun er klar. Si at det er hun som bestemmer når det skal skje, og at dere gleder dere til hun bestemmer seg for dette. Si at dere gleder dere til hun bestemmer seg for dette, for da vil dere gå på cafe og feire det med en god kake eller lignende. Fra nå av lar dere henne være, men ca hver tredje uke gjentar dere at dere gleder dere til hun har bestemt seg for å prøve å sykle. Si det helt enkelt, nesten som i en bisetning, uten press. Og ikke glem å fortelle henne at hun er god nok, akkurat som hun er. Jeg kan ikke tenke meg noe verre enn foreldre som er flau over ungen sin.
mamma.no Skrevet 25. juli 2012 #18 Skrevet 25. juli 2012 Uff, atter en gang en noen usaklige kommentarer og svar her.. HI - ikke bry deg om hva andre unger kan - hun vil lære å sykle i sitt tempo. Om det blir til høsten eller sommeren hun er 9 betyr ingenting. Vet det ikke er enkelt, men prøv å overse alt som omhandler sykling. Ikke gjem sykkelen eller noe. La den stå fremme slik at hun ser den og ikke "glemme" den. Og kjøp stanga enten her eller der - tror ikke XXL har den på siden sin, men om du ringer de så vil de opplyse om den. Og ja - den er helt genial! Et must for alle som skal lære å sykle mener jeg. Bør byttes ut med støttehjula når en selger sykkelen... Men meg om det Og kjøp stanga og monter den på.....men ikke si noe. La hun måtte spørre. Når det er sagt så skjønner jeg deg godt når deet gjelder det at du så inderlig ønsker at hun skal sykle. "Alle andre" gjør det - det er en ting - men så er det jo så gøy!!! En ønsker jo ikke at ens eget barn skal gå glipp av noe gøy. Også er det frustrerende når vi som er voksne vet hvor gøy hun vil få det på sykkelen......også vil hun ikke. Det er da det gjelder å bite tenna sammen og være tålmodig. Vanskelig - ja, men så absolutt nødvendig. Og det klarer dere. Få hjelp og støtte av hverandre - du og mannen din -- fisker dere dette. Ser det er nevnt, men de er viktig med liten sykkel, helst for liten som du sier. Men, når du får støttestanga på, så vil passe stor sykkel være det beste ofr da kommer det an på hvor komfortabelt det hele er ovs. Om hun føler hun ikke har særlig balanse samtidig som hun knepper knærne oppi styret - vel, dårlig kombo Vår gutt blir 5 år nå og er akkurat så stor som en 5 åring skal være. han har en 16" stor sykkel og den er akkurat passe. Vi har skrudd ned sete slik at han tar nedi såvidt selv når han sitter for sikkerhetens skyld.....men han er turbo og tror han kanmer enn han gjør Ja, når det kommer til sykling altså. Dette kommer til å gå bra! Glem sykkelen og nyt sommeren
mamma.no Skrevet 25. juli 2012 #19 Skrevet 25. juli 2012 Hun blir 7 år i høst. Men hun vil ikke sykle. Hun har ikke lyst, hun vil ikke, hvorfor skal hun sykle, hun kan jo gå? Dessuten kan hun rame av sykkelen, og det er vondt. Hun har 2 hjuls sykkel med støttehjul, men har nektet å ta dem av. Hun fikk ny sykkel i fjor, og hun har knapt brukt den. Vi har tatt av støttehjula, og legger tilrett for at hun skal prøve. vi smisker, og lokker, og lurer, og låver og bla bla bla........men nei da, hun griner, og vil ikke og liker ikke å sykle og bla bla bla....... Så i kveld ble det nok for pappa`n og han ga klinkende klar beskjed om at nok er nok, nå havner sykkelen på finn.no, vi skal selge den, ingen vits å ha sykkel når hun ikke bruker den. Han ble skikkelig sur, og irritert på ho. Og jenta ble dødelig fornerma og kjempelei seg. Helt sikker på at vi ikke bryr oss om henne lenger og at vi ikke elsker henne osv. Nå i kveld ba hun om at vi ikke måtte selge sykkelen...... Hvorfor?? Jo forde hun ville gi den til sin egen datter når hun ble stor nok til å sykle. Selv nekter hun fortsatt å sykle. Pappa`n har satt sykkelen på garasjeloftet, og mener der skal han få stå. Og hun skal IKKE få ny sykkel til våren, for hun viser INGEN interesse eller lyst elller ønske om å sykle!! Hva pokker gjør jeg??????? Skal jeg drite i sykkkelen, og la det bli ett "ikke-tema", eller skal jeg tvinge henne, og si at hun Må ære å sykle?? Sikkert ikke pedagogisk riktig , men; vi tok støttehjulene av da gutten vår var litt over 6 år. Så fikk han beskjed at "nå sykkler vi uten". Litt furting ble det, men iløpet av noen dager sykklet han. Nå suser han rundt på ny sykkel og er kjempe stolt åjoda, dette er helt "pedagogisk" riktig eller hva man skal kalle det Støttehjul slulle ikke vært oppfunnet - det er bare tull og tøys! Jeg kan ikke få sagt det nok - folk må ikke bruke støttehjul og kjøp heller støtte/dyttestang. Genialt! Og ikke alltif ha barnas sykkel så altfor liten.....det er noe med alt. Akkurat passe blir jo aldri feil Lykke til!
thricane Skrevet 25. juli 2012 #20 Skrevet 25. juli 2012 Har en gutt som er slik. Nå er han 8 år. Har syklet sammen med han på alle mulige steder som virker trygge, øvd i små bakker, frem og tilbake. Fremdeles vil han ikke sykle, selv om de andre guttene i nabolaget freser rundt på sine. Hva kan man gjøre. I hvert fall ikke kjefte eller presse.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå