Trine_80 Skrevet 14. mars 2008 #1 Skrevet 14. mars 2008 Hei alle sammen! Nå sitter jeg her da. Fødselen er overstått, og til og med glemt (nesten)alle vondtene det innebærte. Blitt kjent med lille-gull, sånn halvveis hvertfall, og nyter tilværelsen som hjemmeværende mamma. Isak er nå 3 uker gammel, og spørsmålene fortsetter å ramle inn i hodet etter hvert som situasjoner oppstår... Jeg lurte derfor på om noen av dere kunne være så snill å dele litt erfaring angående dette med rutiner på småttisene. Jeg har heldigvis vært så heldig å få en "suger" av en baby. Dette er jo kjempebra for melkeproduksjonen, så den har hvertfall blitt etablert. Han har lagt veldig godt på seg siden fødsel (3530gr --> 4250gr), så han får nok mat. MEN - han er så utrolig hyppig på måltidene enda! Spesielt på kveldene. (går i ett, hver halv time-time) Skal ha i seg all "fløten" han kan klare å presse i seg, og dette ender jo som regel med masse gulping... Nytter ikke å trøste ham heller for å få ham til å ta litt pauser i spisingen. Prøvde også å gi ham litt kokt vann i går kveld, for Helsesøster sa ikke alle babyer har utviklet metthetsfølelsen enda. Men han smattet bare på flasketuten og syntes det var greit nok i 2 min liksom. (Han nekter å ta tutt). Ellers føler jeg han har feil døgnrytme, for han er lys våken på kveldene og øynene er like store som to klinkekuler! (Jeg må jo le av ham også da, for han er jo så skjønn...). MEN - Hva skal jeg gjøre for å få ham til å få en bedre døgnrytme? Hvor lenge kan jeg la han ligge og "ynke" seg før jeg bør ta ham opp? Jeg prøver å la ham ligge noen minutter nå på kveldene når jeg legger meg selv, men det utvikler seg bare til hylskrik om jeg ikke tar ham. I går kveld måtte jeg kaste inn håndklet og la ham få sove sammen med meg, dette fordi at samboer skulle få sovet litt siden han skulle på jobb i dag. Han sov da fra halv 1 til halv 5! Gav han melk da, og han sovnet fint i sin egen seng etter dette... Noen som har noen råd og tips til hvordan jeg skal gå frem for å få litt bedre rutiner på småen og ikke ende opp med en bortskjemt supersjef i hjemmet som vil være vanskelig å endre på senere? Takker for alle svar. :-)
Gjest Skrevet 14. mars 2008 #2 Skrevet 14. mars 2008 Jeg har trua på å la den lille bestemme det meste. Det er en stund til han vil få helt faste rutiner, vil jeg tro. (tok oss en stund iallefall) Men jeg har tro på å skille mellom natt og dag, ved å ha soverommet mørkt, litt kjølig, og å skifte kun bæsjebleier og da i senga. Og mest mulig kosing!!!!!!!! Resten tror jeg må komme av seg selv. Sikkert noen som er uenig, men det har funket her i gården. Lykke til, og kos deg masse med den lille!
Anonym bruker Skrevet 14. mars 2008 #3 Skrevet 14. mars 2008 er nok litt tidlig å forvente at babyen skal kunne skille på natt og dag ennå. men et kjempetips som fungerte supert for oss, er å gjøre stor forskjell på natt og dag. vi begynte med en gang vi kom hjem fra sykehuset med å skru av lys, dempe tvn osv på kveldene. sønnen vår er nå 8 uker og vi gjør fortsatt samme rutina. han sovner i 12tida og sover til ca 7 på morgenen. vi bytter heller ikke tissebleier på natta. på soverommet har vi det kaldt og mørkt. dette har i allefall fungert supert for oss, og vi har ikke hatt en eneste våkennatt ennå!!! bank i bordet! lykke til:)
Anonym bruker Skrevet 14. mars 2008 #4 Skrevet 14. mars 2008 Du ender nok ikke opp med en bortkjemt supersjef uansett hvor mye du prøver. Du kan ikke skjemme bort en nyfødt på pupp og nærhet! Det er alt for tidlig å prøve på å få faste rutiner nå, det er noe som kommer av seg selv etterhvert. Det eneste du kan gjøre er å ha et fast rituale for å markere at det er kveld, og om natten kan dere ha det mørkt og snakke lavt for å formidle at det er natt. En liten baby skal ikke ligge å grine noe særlig lenge før h*n blir plukket opp, de skal også få pupp så ofte de selv ønsker. Her står det litt om babyer som ønsker masse mat om kvelden: http://www.babyverden.no/templates/Article____12123.aspx
Impulsiw Skrevet 14. mars 2008 #5 Skrevet 14. mars 2008 Kan bare tegne under på det de andre sier her... Bare å gi masse pupp og kos... så ordner resten seg etter hvert )
shimonie Skrevet 14. mars 2008 #6 Skrevet 14. mars 2008 lillemann fikk ikke noe særlig rutiner før han ble rundt 2 mnd. (han er snart 3 mnd nå) han er stuptrøtt kl 19, og da sover han til rundt 24, noen ganger helt til 02, får så mat og så sover han igjen til det blir lyst, gir han mat, og prøver å få han til å sove litt til, han våkner et sted mellom 07 og 10. så er han våken en god del timer, kanskje avbrutt av en liten lur på 30-60 min. lenger hvis vi er ute og kjører. i førsten var det et slit å få sovet noe. han gråt ofte på kvelden, og vi var jo helt nye i gamet, så visste jo ikke alltid hva det var. som regel var det mat da hehe. "heldigvis" at typen er hjemme pga han er uføretrygdet, så vi byttet på å sove. han tok han som oftest på natta, og jeg på dagen. lillemann ville ikke sove i senga si, hvertfall IKKE på ryggen, så ble mye oppå meg i førsten. gikk greit nok det... nå sover han fint, på magen riktignok.. ikke stress med å prøve å få rutiner. akkurat nå trenger h*n å bli kjent med dere og livet utenfor livmoren! det tar jo som regel noe tid! bare kos dere med h*n! du kan ikke kose nok med babyer, de blir ikke bortskjemte supersjefer fordi du gjør det du tror de ønsker! de blir bare trygge og fornøyde småfolk=)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå